Broskví budou plné koše, občas k větší úrodě pomůže květnové prořezání

Pěstování broskví již není žádnou výjimkou ani v našich končinách. Chce to ovšem důslednost, správné stanoviště a prořezání.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ovoce z vlastní zahrádky chutná nejlépe. Už jen z toho důvodu, že sami víte, kolik práce za úrodou stojí. Některým ovocným stromům se v našich zeměpisných šířkách daří velice dobře. Typicky to jsou například švestky, jablka, hrušně a třešně. Zajímavé je ale pěstování choulostivějších druhů, které ovšem vyžadují už nějakou tu praxi a zvýšenou péči. Do této kategorie je možné zařadit také poměrně choulostivou broskvoň.

Vše záleží na odrůdě a stanovišti

Sladké ovoce pocházející z Číny, která je dodnes největším producentem, je díky svému tvaru považováno za symbol ženství, ale také přátelství a nesmrtelnosti, uvádí web ManuTea. Kromě toho má ale neodolatelnou chuť a já se vždy nemohu dočkat léta. Broskvoně vyžadují spoustu tepla a slunce, proto se jejich výsadbě po dlouhou dobu místní zahrádkáři bránili. Dnes je ale mnoho vyšlechtěných kultivarů, které jsou výrazně odolnější a jejich pěstování se odvíjí od správně zvolené odrůdy, jak už Chalupáři-Zahrádkáři radili.

Rovněž doporučovali výsadbu mladého stromu na jaře, nikoli na podzim, jak je tomu u ovocných stromků zvykem. Ten má možnost kvalitně zakořenit a nehrozí, že jej poškodí mrazíky. Ty mohou stromy ale ohrozit také na jaře, kdy nasadí květy a počasí zkrátka není přívětivé. V tom případě doporučuje web PěstujemeOnline jejich zakrytí lehkou tkaninou. Dopřejte jim stanoviště co možná nejsvětlejší a zároveň kryté před větrem.

Jak na prořezání broskvoně: Trocha úprav zařídí větší úrodu

Maximalizujte úrodu správným řezem

„Každý ovocný strom vyžaduje řez, aby se prosvětlila koruna a on tak plodil. Zároveň je to opravdu výtečná prevence před škůdci,“ podělil se o svou dlouholetou zkušenost pan Petr M. z Lysic. První řez je doporučován zkraje jara, tedy podle počasí v únoru či březnu. Nebojte se radikálního zásahu a odstranění veškerých nemocně vypadajících a suchých větví. Výška stromu by nikdy neměla být větší než 2,5 m.

Zastřihnutí větví stromu iZdroj fotografie: Piqsels
Broskvoň zastřihněte důsledně již zkraje jara, případně v květnu

Pokud ale počasí nepřeje, raději s tímto úkonem vyčkejte do května, kdy již přízemní mrazy nehrozí a broskvoň není v ohrožení. Odborníci doporučují také letní řez, kdy se všechny výhonky zkracují přibližně o třetinu. Koruna stromu se tak opět provzdušní.

Jak se daří pěstování broskvoní vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články