Proč do země zakopávat čajové sáčky: Obohatí kompost, hlavně ale odeženou škůdce

Vylouhované čajové sáčky nepatří do koše. Dají se recyklovat v zahradě, kde poslouží jako zdroj živin i zbraň proti škůdcům. Rozhodně je nevyhazujte.

i Zdroj fotografie: Zdroj fotografie: Depositphotos / Mattes / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Spousta lidí si ranní snídani neumí představit bez šálku teplého čaje. Sáček od čaje po vylouhování jednoduše vyhodí do koše. To je ale velká škoda, protože vylouhované čajové sáčky jsou hotový poklad pro každou zahradu. Pokud i vy patříte mezi milovníky tohoto horkého nápoje, naučte se jejich opětovnému používání. Snížíte tak množství odpadu ve vašem koši a získáte cenné hnojivo i prostředek proti škůdcům. To vše zadarmo a bez zbytečné chemie.

Čajové sáčky jako přírodní hnojivo

Pokud dáváte přednost přírodním hnojivům, pak jsou pro vás čajové pytlíky to pravé. Čajové lístky se rozpadají pomalu a dlouho, a postupně tak uvolňují do půdy živiny, které pomáhají rostlinám růst. Ale jsou i skvělou potravou pro žížaly, bez kterých se žádná zahrada neobejde. Čajové sáčky můžete aplikovat buď rovnou na záhon s rostlinami, nebo je hodit do kompostu, který kyseliny v čaji nejen obohatí, ale také urychlí proces kompostování. Má to však svá pravidla.

Není sáček jako sáček

Ať už umístíte sáčky kamkoliv, je důležité, abyste se nejdříve přesvědčili, že jsou rozložitelné. Tuto informaci často najdete na balení čaje. Valná většina porcovaných čajů bývá v sáčcích, které obsahují mikroplasty, které se v kompostu nerozloží. Řešení je jednoduché – pytlík nastřihněte a vysypejte jen jeho obsah. Pokud jsou sáčky rozložitelné (nejčastěji z celulózy), stačí odstranit kovovou sponku a využít je můžete celé. Do několika měsíců se v kompostu úplně rozloží.

Čajové sáčky v kompostu iZdroj fotografie: Depositphotos

Čajem proti suchu i škůdcům

Čajové sáčky nejsou jen zdrojem mnoha cenných látek, ale pomohou vám i s jinými problémy v zahradě. Tím prvním je boj se suchem. Stačí zahrabat pytlíky s čajem ke kořenům rostlin. Budou zadržovat vodu a vlhkost v půdě i za dlouhodobějšího sucha. Čaj působí také jako přírodní repelent, jeho výrazná vůně odpuzuje hmyz, kočky a jiné škůdce, kteří by si chtěli pochutnat na vašich rostlinách. Ty ochráníte tak, že kolem nich hojně nasypete obsah čajových sáčků.

Čajové sáčky jako substrát na klíčení

Patříte-li k zahradníkům, kteří si nekupují hotové sazenice, ale pěstují si rostliny ze semínek, oceníte čajové sáčky ještě v jednom případě – poslouží jako substrát pro klíčení semínek. Pytlík lehce narušte, do čajové směsi vložte semínko a důkladně zvlhčete. Jakmile semínko vyklíčí, přemístěte celý sáček s jeho obsahem do zeminy v pařníčku. Živiny obsažené v čaji poskytnou rostlinkám příznivější podmínky, takže budou rychleji růst a lépe se rozvíjet.

Jak využíváte čajové sáčky v zahradě či domácnosti?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články