Časté chyby při pěstování rajčat, které vás připraví o úrodu. Lidovým způsobem ji lze včas zachránit

                   

Následující návod na pěstování rajčat zmiňuje několik základních chyb, kterými se připravujete o bohatou úrodu. Jakmile si na ně dáte pozor, budou rajčata lépe prospívat. Pokud si přejete mít skutečně bohatou úrodu a máte za tímto účelem pořízenou tu správnou odrůdu, stačí pouze vědět, jaké jsou základy správného pěstování.

Vzdálenost mezi jednotlivými rajčaty

Aby mohly jednotlivé keříky rajčat dobře prospívat, nesmí být na záhonky příliš těsně u sebe. Mnoho lidí dělá tuto chybu kvůli snaze o úsporu místa. Když však dáte rajčata příliš blízko k sobě, nebudou mít dostatek světla pro optimální zrání plodů a mohou také trpět náchylností k plísni, která postihuje nejenom listy, ale v pokročilých stádiích také stonky a plody.

iZdroj fotografie: Canva
Zdroj fotografie: Canva

Mezi obecná doporučení patří sázení vzrůstově větších odrůd rajčat alespoň 50 až 70 centimetrů od sebe. Mezi jednotlivými řádky přitom mají být rozestupy kolem 70 až 100 centimetrů. Odrůdy, které jsou spíše nízké, mohou být od sebe nasázeny ve vzdálenostech 40 až 50 centimetrů a rozestupy mezi řádky 25 až 30 centimetrů. Díky tomu budou mít optimální podmínky pro růst a vývoj.

Správné načasování výsadby a zálivka s hnojením

Mnoho lidí si bohatou úrodu rajčat pokazí hned ze začátku. Na záhon je potřeba vysazovat silné sazenice a to v období druhé poloviny května. Dříve rozhodně ne, protože je mohou poškodit poslední mrazíky. Rajčata navíc rostou především při teplotách nad 16 stupňů, takže dříve by stejně na záhonu neprospívala.

iZdroj fotografie: Canva

Dále je samozřejmě klíčová pravidelná zálivka. Rajčata potřebují poměrně hodně vody a zároveň dostatečné množství živin. Zhruba jednou za 10 dní přidávejte do zálivky hnojivo. Dobrých výsledků dosáhnete také ve chvíli, kdy pro jejich hnojení použijete granulovaný slepičí hnůj. Ten obsahuje hodně fosforu, který podpoří kvetení a následný vývoj plodů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články