Česnek poroste jako šílený, stačí ho před výsadbou namočit v manganistanu

Docela obyčejný manganistan draselný ze zahradnictví vám pomůže s mnohem lepší úrodou česneku. Stačí do něj namočit stroužky.

Česnek poroste jako šílený, stačí ho namočit v manganistanu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Množství chorob a problémů, jako je například plíseň, fusariová hniloba a obávaná virová mozaika sužuje milovníky této zeleniny po celém světě. Pokud tedy chcete svou úrodu před těmito katastrofami ochránit, musíte stroužky před výsadbou podle rady na webu Remontu namočit do roztoku manganistanu draselného.

Účinné řešení nemocí: Manganistan draselný

Manganistan draselný je silná chemická sloučenina se zářivě fialovou barvou. Jedná se o univerzální látku, která nachází četné využití v různých oblastech, včetně lékařství, úpravy vody a zemědělství. Pokud jde o zahradnictví, jde podle webu Chasdiy o účinné a ekonomické řešení v boji proti různým chorobám česneku, ať už virového, bakteriálního nebo houbového původu. A jak lze použít manganistan draselný k ochraně úrody česneku a zajištění bohaté úrody?

  • Příprava půdy: Na podzim po zasazení stroužků česneku do půdy a znovu na jaře, když se začne oteplovat, připravte roztok manganistanu draselného.
  • Příprava roztoku: Pro přípravu roztoku rozpusťte krystalky manganistanu draselného ve vodě. Roztok by měl mít zářivou, téměř fluoreskující růžovou barvu. „Na každých 10 litrů vody budete muset použít manganistan draselný v množství, které vytvoří požadovanou barvu. Tento roztok je vhodný pro ošetření plochy česnekových záhonů o rozloze 2 m2,“ radí čtenář Petr P. z Buchlovic.
  • Aplikace: Na podzim namočte do roztoku stroužky asi na 20 minut (poté je nechcete zcela oschnout), na jaře použijte připravený roztok jako zálivku.

I mně se tento postup osvědčil. Ale myslete na to, že pro dosažení maximální účinnosti je nezbytné jej aplikovat co nejdříve po přípravě, později už ztrácí svou účinnost.

Česnek v ošatce iZdroj fotografie: Pixabay
Aby se vám příští rok úroda česneku opravdu vydařila, musíte ho právě teď správně zasadit – pomůže vám při tom manganistan

Výhody ošetření manganistanem draselným

Namáčení stroužků česneku v roztoku manganistanu draselného a ošetření půdy nabízí pěstitelům česneku řadu výhod:

  • Prevence chorob: Manganistan draselný je účinnou ochranou proti celé řadě chorob, včetně plísně, hniloby a virových infekcí. Toto preventivní opatření snižuje pravděpodobnost rozvoje těchto chorob.
  • Sterilizace půdy: Roztok nejen chrání vysazené stroužky, ale také sterilizuje půdu, čímž eliminuje všechny přítomné patogeny nebo spory.
  • Vyšší výnosy: Úroda česneku bez chorob a s dobrou výživou bude lépe prospívat, takže při sklizni budete mít větší a zdravější cibule.
  • Úspora nákladů: Manganistan draselný je levný a později ušetříte za drahé léčebné roztoky.

Mimochodem věděli jste, že s dobře připravenou půdou můžete česnek vysadit i v prosinci? I o tom jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři informovali.

Jaké jsou vaše osvědčené postupy při péči o česnek?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články