Chcete-li se zbavit pozdní plísně na rajčatech, odstraňte správně všechny listy

                   

Snížit pravděpodobnost napadení rajčatového keře pozdní plísní a jinými houbovými chorobami, je cílem každého správného pěstitele. K tomu ovšem musíte odstranit z rostliny všechny spodní listy. To zvýší ventilaci keřů a sníží se výskyt chorob, které jsou v zemi. Odstranit můžete tři až čtyři listy najednou, to listy, které se dotýkají země, jsou žluté a staré.

Počátky úrody

Pokud svazky rajčat uschly a začaly produkovat úrodu, můžete listy odstranit před prvním sběrem, ale mělo by to být provedeno několik dní po prvním sběru plodů. Souběžně s listy pravidelně odstraňujte také výhonky, které rostou z paždí listů. Co byste měli udělat v případě, že se rajčata již dostala do plného zrání? A které odrůdy jsou proti plísni nejodolnější? Podle zkušených zahrádkářů se jedná o odrůdy:

  • Crimson Crush F1,
  • Cocktail Crush F1,
  • Vesper.
iZdroj obrázku: Pixabay.com

Pravidelná kontrola je základ úspěchu

V případě odolných odrůd si samozřejmě nemůžete být na 100% jistí a musíte je stejně neustále kontrolovat. Vybírat zde můžete z rajčat klasických, ale také z malých variant. Když rajčata dozrávají, musíte listy pravidelně odstraňovat.

Například rajčata na prvním střapci začínají zrát, musíte odstranit listy z druhého střapce a tak dále. Hlavní věc je, aby střapce nebyly pokryté listy a ovoce mohlo dobře zrát na přímém slunci. Rajčata jsou jedním z druhů ovoce, které ke zrání potřebuje opravdu hodně slunce. Bez něj vám nepomohou ani vysoké teploty.

Jak odstranění provádět?

Nejlepší je listy neodstraňovat ručně, ale používat zahradní nůžky nebo zahradnické nůžky. Rány se tak budou moci rychleji zahojit. Pro tento postup zvolte teplé slunečné počasí. Nástroj i řez listu byste měli dezinfikovat roztokem peroxidu vodíku, manganu nebo aktivního uhlí. Nařezané listy odneste z pozemku a samotné keře můžete přihnojit dřevěným popelem. Díky tomuto postupu budete mít vždy krásná rajčata a zdravé keře.

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články