Chcete mít letos maximální a jedinečnou úrodu paprik? Stačí dodržet tři snadné body

                   

Také toužíte po bohaté sklizni šťavnatých paprik od léta až do podzimu? Pak si nechte poradit ohledně některých důležitých pravidel, která je nutná dodržovat při pěstování. Základem je samozřejmě vhodná zemina. Doporučujeme výživnou černozem plnou humusu, tedy žádné vyžilé záhonky z předchozích let, do nichž by bylo nutné většinu živin přivést uměle skrze hnojiva.

Zaměřte se na správnou teplotu při výsadbě

Leckdy už tolik spěcháme, abychom své pracně předpěstované sazeničky svěřili půdě. Že si nepohlídáme předpověď počasí. Ovšem nemají-li papriky teplotu mezi 24-28 °C (v noci pak mezi 18-20 °C), nedaří se jim. Zpočátku tedy budou muset růst ve skleníku. Pokud je chcete dát ven, počkejte si, až průměrné teploty přes den vystoupají ke 30 °C.

iZdroj fotografie: Unsplash
Zdroj fotografie: Unsplash

Jinak svůj vývoj špatně nastartují a mnohdy už tento deficit do konce sezóny nedoženou. Samozřejmostí je také jejich důsledné zaštipování. Ponechte jen hlavní plodné výhony, všechny boční a jalové musí bezpodmínečně pryč. Rostlině by totiž odebíraly tolik potřebné živiny. Další střih ani cokoliv dalšího není třeba.

Jak na dostatečnou zálivku

Jde o tropické rostliny milující vlhkost, takže jejich minimálním oprávněným požadavkem je zálivka jednou nebo dvakrát do týdne, a to v dostatečném objemu vody. A jak ho odhadnout? Vzrostlý keř potřebuje dva litry, ten menší asi polovinu. V případě extrémně vysokých teplot pak můžete zalévat každý den. Vždy však nejlépe ve večerních hodinách, aby nedošlo k popálení listů (kapky vody působí doslova jako malé lupy). A pozor i na přemokření, to zase nehrává do karet nejrůznějších chorobám a škůdcům.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Dbejte i na plnohodnotnou výživu

Jakmile začnou papriky kvést, dopřejte jim pořádnou porci živin cca každé tři týdny. Nemusíte hned sahat po komerčních přípravcích, hodí se i nejrůznější přírodní hnojiva. Skvělý je kupříkladu popel, aplikovaný dvakrát měsíčně. Dobře ho zapracujte do půdy, čímž jí zároveň prokypříte a dodáte kořenům tolik potřebný vzduch.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články