Chcete mít nadúrodu jablek? Díky kyblíkovému hnojení budou ovocné stromy poseté plody

                   

Obvykle se tvrdí, že ovocné stromy co do hnojení příliš péče nepotřebují. Ve volné přírodě, kde se k jejich kořenům vrací živiny z opadaného ovoce i listí, tomu tak skutečně je. Ovšem moderní udržované zahrádky jsou v tomto ohledu docela něco jiného. A nejinak je tomu i u jabloní. Takže pokud chcete, aby byly příští sezónu doslova obsypány květy i plody, pojistěte si jejich plodnost jednoduchým trikem.

Draslík a fosfor jsou pro ovocné stromy nejdůležitější

Jestliže jim je nedopřejeme v dostatečném množství, zapláčeme nad výdělkem. Nedostatek draslíku má velmi negativní vliv na vývoj plodů. Jsou menší, předčasně se svrašťují a netvoří se v nich dostatek vitamínu C. To fosfor má spíše vliv na celkovou odolnost rostliny. Pomáhá jí přestát chladné zimní měsíce, mrazy, útoky chorob a škůdců apod. Podporuje totiž vyzrávání rostlinných pletiv atd.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ovšem u běžného hnojení přijde většina živin vniveč, a to z jednoho prostého důvodu. Na jaře a v létě totiž svrchní část půdy velmi rychle vysychá, takže se odtud živiny nedokážou dostatečně rychle splavit ke kořenům. To neznamená, že je hnojení úplně zbytečné. Pokud si ho ovšem chceme pojistit, pak musíme většinu své energie soustředit na podzim, kdy je již vláhy dost a tyto obtíže nehrozí.

Použijte superfosfát a o úrodu bude postaráno

Jde o nejdostupnější hnojivo na našem trhu. U vzrostlých stromů použijte 100 g na 10 litrů vody a pro mladé stromky poloviční množství, tedy 50 gramů. Dřeviny vydatně zalijte a dopřejte jim tolik potřebný podzimní odpočinek. Předtím je však samozřejmě zbavte plodů nakažených různými chorobami apod. O nutnosti hrabání listí se vedou spory, pokud však nebyly vaše stromy napadeny, dělat to opravdu nemusíte.

iZdroj fotografie: Unsplash

A jak doplnit draslík? Výběr přípravků na našem trhu je velmi široký. Nejjednodušší je však použití draselné soli, a to vždy podle návodu. Opět rozlišujeme mezi velikostmi jednotlivých stromů. Pokud přebíráme zahradu po jiném majiteli, vyplatí se udělat rozbor půdy zaměřený právě na draslík a fosfor. Můžeme tak předejít nechtěnému přehnojení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články