Pavučinky na jabloních nejsou zcela nevinné: Signalizují přítomnost nebezpečného škůdce. Co je zač a jak s ním bojovat?

                   

Nemoci jabloní patří k těm, které se na našich zahradách vyskytují opravdu často. A totéž lze říci i o škůdcích. Kvůli předcházejícím teplým zimám jich naši úrodu ohrožuje čím dál více. Naučte se rozpoznávat příznaky a zakročit včas. Ještě není pozdě – stále ještě si můžete svou sladkou a šťavnatou úrodu pojistit.

Strupovitost jabloně (Venturia inaequalis)

Toto onemocnění způsobuje houbový původce a zasahuje jabloně na celém světě. Při větším výskytu dokáže zcela zničit úrodu a později dokonce i celý strom. Strupovitost se projevuje charakteristickými skvrnami na plodech. Brzy na jaře se používají pro potlačení těchto patogenů kontaktní fungicidy, později pak ty systémové.

Padlí jabloně (Podosphaera leucotricha)

I toto onemocnění způsobuje houba. Projevuje se vznikem bílých povlaků na listech a později i na plodech. Silně napadené části je třeba zcela odstranit, na zbylé je nutné co nejdříve aplikovat účinný fungicid. Ošetření je třeba několikrát opakovat, jinak velmi pravděpodobně nebude úspěšné.

Moniliniová hniloba jablek (Monilinia fructigena)

Objevily se na vašich jabloních hnědé jakoby mumifikované plody s charakteristickými bílými tečkami na povrchu? Pak vás postihlo houbové onemocnění zvané moniliová hniloba jablek. Ochrana proti tomuto patogenu je poměrně obtížná. Je třeba ji zkombinovat i s ochranou proti škůdcům, protože zárodky houby se do jablek dostávají často právě skrze okus od hmyzu. Nutné je také sbírat napadené plody a likvidovat je, stejně jako listí na podzim.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Sazovitost jablek (Gloeodes pomigena)

Tato choroba je mezi zahrádkáři méně známá. A není divu – jablka totiž sice díky ní vypadají nevzhledně (pokrývají je malé černé tečky), ale na chuť žádný negativní dopad nemá. Většinou je dokonce možné skvrny jednoduše otřít. Původcem této choroby je opět houba. Jako účinný prostředek lze použít jakýkoliv přípravek určený na strupovitost.

Vlnatka krvavá (Eriosoma lanigerum)

Na jabloních se mohou objevit i velmi nepříjemné mšice – vlnatka krvavá obaluje větve a listy bílými chomáčky a stromům značně škodí. Nejenom, že je tito škůdci vysávají, ale způsobují jimi zranění, jež později často slouží jako vstupní brána pro různé patogeny. Ošetření insekticidy je možné kdykoliv během sezóny.

Obaleč jablečný (Cydia pomonella)

Jabloním může škodit i nenápadný motýlek obaleč jablečný, který poškozuje jablka (resp. jeho housenky). Přímo proti housenkám je možné bojovat jak insekticidy, tak i biologickými přípravky. Ty mohou obsahovat například bakterii Bacilluscillus thuringiensis, jež dokáže narušit trávicí ústrojí housenek. Ty přestávají žrát a velmi brzy hynou.

S jakými nemocemi ovocných stromů se letos potýkáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články