Chutné a šťavnaté zelí se neobejde bez péče. První správné hnojení v červnu je naprosto zásadní

                   

Brukev zelná (Brassica oleracea) je velmi nenáročná plodina. Nezáleží na tom, zda na záhonku pěstujete obyčejné zelí, nebo vyšlechtěné varianty brukve, jako je kupříkladu hlávková a růžičková kapusta, kedluben, květák apod. Při péči o své zeleninové záhonky dbejte zejména na to, abyste své svěřence za všech okolností zásobili tím správným množstvím živin.

Jak na správnou aplikaci hnojiva

Jestliže nechcete spoléhat na specializovaná hnojiva ze zahradnictví, pak si jednoduše namíchejte svoje vlastní. A jak v tomto ohledu neudělat chybu? V první fázi své výsadby potřebuje zelí zejména dusík, a ten najdete ve slepičím hnoji. Jeden litr hnoje nechte několik dní vylouhovat v deseti litrech vody. Pak přilijte dalších deset litrů vody a použijte je jako hnojení. Dalším skvělým tipem je i dřevěný popel v množství jednoho šálku na rostlinu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kdy a jak správně hnojit

Čerstvě přesazené rostliny potřebují asi dva týdny na to, aby se jejich kořeny vzpamatovaly a přizpůsobily, první hnojení by tedy mělo přijít až po této době. A to platí nejenom pro běžné zelí, ale také pro oblíbené čínské zelí (Brassica chinensis, syn. Brassica napus var. Chinensis) nebo v poslední době stále rozšířenější pekingské zelí (Brassica campestris var. Pekinensis). Další péče je už nenáročná.

Hnojivo aplikujte nejlépe ráno nebo večer, nikdy ne za plného slunce. Buďte pečliví a lijte ho přímo ke kořenům, a to vždy do navlhčené půdy. V ideálním případě byste první den měli zelí důkladně zalít a teprve druhý den aplikovat hnojivo. Předejdete tak popálení citlivých kořenů. A roztok z hnoje vždy používejte co nejčerstvější, delší skladování ho připravuje o řadu cenných látek.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ještě několik šikovných rad pro péči

U zelí, které koření mělce, se vám vyplatí i aplikace mulče. Ten ochrání zeminu před nadměrným výparem vlhkosti. Použit lze téměř cokoli – posečenou trávu, slámu apod. Dělají vám větší starosti housenky běláska zelného? Ošetřete zelí česnekovým postřikem (jeden stružek česneku na dva litry vody).

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články