Chytrá péče o remontantní maliny dbá na řez i výživu. Tímto způsobem získáte dvě sklizně za sezónu

Co s malinami na podzim: Vsaďte především na jejich důkladné prořezání i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Říkáme jim jednoduše maliny, ve skutečnosti si však na zahradu pořizujeme keře ostružiníku maliníku (Rubus idaeus). A to buď jednouplodící nebo remontantní. Ty druhé jsou u nás oblíbenější. Jednou odplozené výhony totiž dokáží obrazit znovu. V rukou pečlivého zahrádkáře se však jejich výhody násobí. Všeobecně totiž platí, že všechny výhony plodí druhým rokem méně. Jestliže je však rostlině odebereme, dáme jí šanci investovat veškerou energii do nových a bohatě obsypaných větví.

K řezu přistupujte na podzim a nezapomeňte na mulč

I když už letos tento zásah nestihnete, zapamatujte si ho pro příště. Jakmile na podzim maliníky vydají poslední chutné plody, odstraňte všechny odplozené větve až u země. Zároveň opatrně nakypřete zeminu v okolí keře. Tím poskytnete kořenům tolik potřebný kyslík. Tento krok je vhodné spojit s odstraněním plevelů. Během sezóny doporučujeme prokypření půdy pod keři provést asi šestkrát.

iZdroj fotografie: Pixabay

A naplánujte si také mulčování. To není nutné provádět v tak častých intervalech – bohatě si vystačíte se zakrytím zeminy jednou ročně. Vrstva mulče ochrání maliníky před mrazy, ale i před vysycháním půdy během horkého léta. A v neposlední řadě vám také pomůže snížit množství plevelů, jež maliny při nedostatečné péči dokáží zadusit.

Zavlažování, hnojení a další vhodná péče

Keře maliníku milují vodu, ovšem jen v přiměřeném množství. Přemokřením se jim tedy rozhodně nezavděčíte. Uvítají ovšem, pokud 1-2x měsíčně přidáte do zálivky komplexní hnojivo (řeďte v poměru 1:15). Jestliže nejste právě fanoušky chemie, vsaďte na slepičí nebo křepelčí trus. Obsahuje všechno, co vaše maliny potřebují. Lze ho použít v přírodní formě (a zapracovat přímo k rostlinám), ovšem stejně výživný a o něco snáze aplikovatelný je i oblíbený zákvas.

iZdroj fotografie: Freepik
Zdroj fotografie: Freepik

A nezapomeňte ani na vhodnou oporu. Vyvazujte k ní pruty průběžně. Jakmile se totiž obalí trsy šťavnatých plodů, mohou se snadno zlomit nebo alespoň ohnout k zemi. A dozajista nechcete vybírat maliny z trávy nebo z bahna. Osvícení zahrádkáři, kteří se těmito radami řídí, dokáží z remontantních malin získat i dvě sklizně na sezónu. Pro pořádek je však třeba uvést i fakt, že tyto plody nebývají tak chutné jako u jednouplodících odrůd. Konečné rozhodnutí je tedy zcela na vás.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články