Cibuli můžete vysazovat i na podzim. Poradíme, jak na to

                   

Pokud disponujete zahrádkou, nejspíš jste už všechnu úrodu sklidili. I na podzim však lze sázet. Vysadit můžete například na cibuli, kterou zahrádkáři začínají pěstovat buď v podzimních nebo jarních měsících. Když cibulové sazenice umístíte do záhonů v těchto dnech, můžete sklízet během letního období. Poradíme vám jak na to krok za krokem.

Výsadba cibule v podzimním období

Až se rozhodnete sázet na zahrádce cibuli, postupujte dle těchto kroků:

  • V případě, že chcete docílit velkých cibulí, musíte použít sazenice o rozměrech do dvou centimetrů. V opačném případě sklidíte na jaře pouze zelené stonky (ty se ale dají také skvěle zužitkovat).
  • Když vysadíte cibuli před zimou, zajistíte ji v podstatě ochranu před různými škůdci. Ti hrozí spíš v jarním období.
  • Po výsadbě cibulové stonky izolujte například speciální fólií, která sazenice ochrání před velkými mrazy. Můžete půdu kolem i mulčovat například suchým listím či větvemi. Přírodní materiál zeleň rovněž izoluje.
  • Cibule vysazujte při teplotách do pěti stupňů Celsia. Nedoporučuje se vybírat dny, kdy již venku panují přízemní mrazíky.
iZdroj obrázku: Pixabay.com

Další rady, které pomohou začínajícím zahrádkářům s výsadbou cibule na podzim

Pro podzimní sázení cibule vybírejte odrůdy, které mají kořeněnější chuť. Na jaře se hodí spíš ty sladší typy. Jednotlivé sazenice by měly mít mezi sebou alespoň šesti až sedmicentimetrový rozestup. Řádky je dobré dělat ve vzdálenosti 15 centimetrů od sebe. Péče o cibuli v zimě pak není nijak složitá. V období suchých dní ji čas od času zalijte. A za několik měsíců se budete moci radovat z pěstitelského úspěchu. Pokud napadne sníh, nemusíte se obávat.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Cibuli nijak neuškodí, pokud jste ji dostatečně izolovali mulčem či fólií. Sklizenou cibuli nechte řádně proschnout na půdě a skladujte v temném a chladném prostředí (sklep nebo spíž). Domácí cibulové hlavy nemají konkurenci. Jistě vám budou chutnat mnohem více než ty kupované.

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články