Čím hnojit cibuli v červnu, aby vyrostla do obřích rozměrů a při skladování neshnila. Nejlépe se osvědčuje lidový recept

Krásné, velké a šťavnaté cibule jsou snem každého zahrádkáře. Proto je třeba je v červnu pohnojit těmi správnými prostředky.

Zdroj fotografie: 123RF

Oblíbená cibule kuchyňská (Allium cepa) patří do čeledi liliovitých. Stejně jako její další příbuzné, které lze pěstovat na zahradě. Jde například o jemnější cibuli šalotku alias lidově množilku (Allium cepa var. aggregatum) nebo například cibuli zimní/sibiřskou (Allium fistulosum) či cibuli prorůstavou/poschoďovou (Allium × proliferum). Všechny však lze hnojit zcela stejným způsobem.

4 ingredience pro hnojení cibule

Aby byly vaše cibule opravdu šťavnaté, štiplavé, chutné a velké, dopřejte jim v červnu alespoň jednou zálivku, do níž přimísíte tyto složky:

  • vápnitý dolomit 500 gramů
  • dřevěný popel 500 gramů
  • granulovaný hnůj 50 gramů
  • monofosfát draselný 50 gramů

Jde o množství určené do 50 litrů zálivky, což by mělo vystačit na jeden středně velký záhon. V případě potřeby si množství samozřejmě upravte. Nikdy však nehnojte na suchou zem – vždy ji musíte předem navlhčit, jinak hrozí popálení kořenů vysazených cibulí. Ideální je hnojit ráno nebo večer.

Kolik živin cibule potřebuje

Cibule patří mezi rostliny tzv. II. trati, tedy takové, které se na záhon vysazují druhým rokem po hnojení hnojem. Do stejné skupiny patří například i česnek kuchyňský (Allium sativum), též česnek setý a další cibulovitá zelenina. Z dalších druhů je možné jmenovat tyto:

  • Lilkovitá zelenina: rajčata, brambory, papriky, lilek apod.
  • Kořenová zelenina: mrkev (pozdní), červená řepa, petržel, celer apod.
  • Další druhy zeleniny: růžičková kapusta, meloun, ředkev apod.

Na záhonku bude cibuli dělat radost blízkost řepy, zelí, brokolice, mrkve, salátu, brambor, papriky a špenátu. Ale pokud nechcete mít problémy, pak z výsadbového plánu poblíž raději vynechte fazole, hrášek a šalvěj.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Jen samotné hnojení nestačí

Dalším důležitým krokem v rané fázi pěstování cibule ovšem není jen hnojení, ale také například důsledné odstraňování plevele. A nezapomeňte také na to, že jak sazenice rostou, zvyšuje se jejich potřeba vody. Na zálivku nesmíte zapomínat zejména v létě, ovšem nebojte se jí ani ve slunečných podzimních dnech, pokud ještě nemáte sklizeno.

Jaké jsou vaše tipy pro pěstování té největší cibule?

Záludnosti sázení cibule a jejich řešení