Jahody se budou jen hromadit: Důležité je neprošvihnout termín aplikace urychlovací zálivky, jedině tak budou velké a sladké

                   

Mezi velmi oblíbené druhy ovoce patří rozhodně i jahodník velkoplodý (Fragaria ananassa). Pokud však chcete, aby vás zásobil opravdu hojnou úrodou chutných plodů, měli byste se soustředit na jeho správnou výživu. A jak na to? Dokud kvete, můžete si vybírat z mnoha různých vhodných lidových prostředků.

Hnojení jahod hnojem

Chováte doma drůbež? Pak vezměte jeden díl slepičího hnoje a zřeďte ho 10 litry obyčejné odstáté vody. Nechte odležet 4 dny, a poté použijte jako zálivku. Na jeden keř bude stačit 500 ml roztoku – dejte si však pozor, aby se co nejméně roztoku dostalo na listy. Mohli byste je nechtěně popálit. Právě slepičí hnůj je klíčem k rychlému růstu a dozrávání plodů.

Pokud jahody zasychají, vsaďte na kyselinu

Pokud doma stále ještě máte kyselinu boritou (bohužel dnes se již soukromým osobám prodávat nesmí), pak ke hnojení použijte tu. Pomůže ve chvíli, kdy mladé zelené jahody zasychají dřív, než stihnou dozrát. A jak na to? Na 10 litrů vody budete potřebovat 1 čajovou lžičku kyseliny borité a 30 kapek jódu. Nakonec do dobře rozmíchané směsi nasypte také 1 šálek dřevěného popela. Stačí vám 500 ml na rostlinu.

Hnojení jahod dřevěným popelem

Dalším skvělým pomocníkem každého zahrádkáře je popel ze dřeva. Jeho aplikace je přitom extrémně jednoduchá. Budete potřebovat 1 litr popela a 10 litrů vody. Tuto zálivku pak použijte v množství 1 litr na každou rostlinu. A pamatujte si, že pokud jsou listy nemocné, stačí je jemně posypat popelem, který jim jednoduše pomůže zotavit se, a to díky svým unikátním vlastnostem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

A pokud vám hnojivo z popela zbyde, můžete ho použít i pro výživu jiných zahradních rostlin. Ocení ho například rajčata, brambory, vinná réva, maliny, cibule, okurky, česnek nebo třeba papriky. A pohnojit s ním můžete i nejrůznější okrasné keře. Uvidíte, že příští jaro vykvetou ještě mnohem více.

Další tipy pro pěstování jahod

Ale jen hnojení k bohaté a sladké úrodě nestačí. Měli byste se soustředit i na další body péče.

  • Pravidelně odstraňujte šlahouny.
  • Zaměřte se na ochranu proti škůdcům a chorobám.
  • Pamatujte na to, že jahody potřebují asi 12 až 14 hodin světla.
  • Pro zálivku použijte odstátou vodu. Obvykle stačí, když budete jahody zalévat dvakrát nebo třikrát týdně odpoledne podle počasí.

Jaké zkušenosti máte s pěstováním jahod a s jejich hnojením?

Objevte tajemství úspěšného pěstování jahod podle odborníků
Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články