Čím krmit vodní melouny, aby byly velké a sladké? Na co si dát při hnojení pozor pro získání maximální úrody

                   

U této zeleniny (protože z botanickém hlediska jí meloun opravdu je) obdivujeme zejména velikost a šťavnatost plodů. Abychom jich však dosáhli, musíme své záhonky dobře vyživit. Meloun vodní, což je vlastně plod lubenice obecné (Citrullus lanatus), patří do čeledi tykvovitých. A pokud jste už někdy tykve na své zahradě pěstovali, víte, jak náročné na výživu jsou. Naštěstí není nutné kupovat speciální hnojiva – vystačíte si s těmi z domácí dílny.

Na co si dát při hnojení pozor

Přípravu hnojiva je třeba přizpůsobit aktuální fázi vývoje melounů. Proto nejdříve používejte hnojiva na bázi dusíku. Ovšem jakmile rostliny začnou kvést, přejděte na směsi s dostatečným množstvím fosforu a draslíku. Stejné prvky pak dopřejte i dozrávajícím plodům. Hnojit můžete každý týden, ovšem vždy na vlhkou zeminu. Jinak ohrozíte zdraví kořenů i účinné pronikání výživných složek do půdy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Začít lze hnojením dřevěným popelem

Jde o skvělého zahrádkářského pomocníka, který se uplatní při pěstování kteréhokoli ovoce či zeleniny. Melouny tedy nejsou výjimkou. Připravte si infuzi tak, že dva kilogramy dřevěného popela necháte 24 hodin odstát v deseti litrech vody. Poté toto hnojivo zřeďte v poměru 1 : 10 a použijte ho pro závlahu melounových záhonů.

Skvělý start poskytne i hnojení z kopřiv

Pokud má nějaká rostlina dusíku nadbytek, pak to bude rozhodně kopřiva. A nezáleží na tom, jestli vám na zahradě roste kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) nebo kopřiva žahavka (Urtica urens). Z minerálů v ní najdete také železo, vápník a draslík. Naplňte jimi menší nádobu, přidejte trochu droždí a zalijte vodou. Nechte kvasit 10–14 dní. Občas zamíchejte, abyste proces urychlili, a nezapomeňte vše dobře zakrýt.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zákvas z kopřiv totiž značně zapáchá. Poté ho přeceďte, zřeďte v poměru 1 : 20 a použijte jako zálivku 2–4x za měsíc. Pokud na zahrádce najdete řebříček obecný (Achillea millefolium), přidejte ho ke kopřivám také, hnojivu dodá další cenné látky. Ale pozor, nepřipravujte tuto směs v železných nebo zinkových nádobách, rychle totiž korodují.

Kvasnice se hodí pro fázi kvetení a plození

Jakmile melouny nasadí na květ, musíte je vyživit docela jinak. Stačí vzít kupříkladu 100 gramů kvasnic, přidat k nim lžičku cukru, a to vše zalít 2,5 litry mléka. Dobře promíchejte a nechte v teple odstát. Po 24–48 hodinách bude hotovo. Zřeďte v poměru 250 ml kvasnicového hnojiva na 10 litrů vody a můžete začít melouny hnojit.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Zákvas ze slepičího hnoje použijte jen v otevřeném terénu

Pěstujete-li melouny ve skleníku, sáhněte spíše po výše zmíněných kopřivách nebo droždí. Zákvas ze slepičího hnoje má totiž tak výrazné aroma, že byste do skleníku nejspíš už ani nechtěli vstoupit. Naplňte sklenice slepičím trusem, nasypte je do kbelíku a přidejte dvacetinásobek vody. Nechte několik dní odstát, přeceďte a použijte jako zálivku.

Dobře si promyslete, kam meloun zasadíte

Ani to nejlepší hnojení vám však nepomůže, pokud mu nedopřejete tu správnou půdu a místo. Pamatujte si proto, že zemina musí být bohatá na živiny a s pH nad 5,5. Meloun vyžaduje také hodně vody, ale nemá rád přemokření, které způsobuje hnilobu kořenů. Záhonek proto často okopávejte a provzdušňujte. A klimatické podmínky?

iZdroj fotografie: Canva
Zdroj fotografie: Canva

Ty příliš nepotěší zahrádkáře v podhorských oblastech. Melouny totiž pochází z horkého podnebí a rodí tedy pouze při teplotě 24 stupňů a více, avšak ideální je pro ně 30 stupňů. Abyste je podpořili v růstu, dopřejte jim pobyt ve fóliovníku, nebo zakryjte zeminu černou netkanou textilií. Ta pomůže rostliny náležitě zahřát. Při teplotě pod 14 stupňů pak melouny zcela zastavují růst a později hynou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články