Chcete, aby cukety letos plodily jako o život? Pohnojte je tímto roztokem a nebudete stačit sčítat plody. Navíc je ochrání před hnilobou

                   

Cukety dokážou plodit jako o život, pokud jim dáte ty správné živiny. Abyste to však dokázali, nemusíte se uchylovat k drahým chemickým hnojivům. Bohatě si vystačíte s tím, co najdete na zahradě ve formě úporného plevele. Pokud celému postupu věnujete dva týdny času, získáte na konci skvělou směs, která vyživí veškerou plodovou zeleninu na zahradě. A jako bonus opravdu významně ušetříte.

Něco málo o cuketě

Rostlina s latinským názvem Cucurbita Pepo pod sebou zahrnuje celou řadu druhů zeleniny, pěstované na zahradách. Jde například právě o cuketu, nebo také patison, dýni olejnou apod. Vše poznáte podle třetího latinského názvu na sáčku se semeny. A další označení vám prozradí i to, zda bude vaše cuketa nebo třeba dýně žíhaná, žlutá apod.

Výsadby na skupinových záhoncích se bát nesmíte, vždy platí, že navzájem se mohou sprášit jen dýně z jedné skupiny. Na kvalitě a chuti plodů to však znát nebude, ovlivněn je jen genetický materiál uvnitř semen. Pokud vám tedy jde jen o velkou úrodu chutných a šťavnatých cuket, můžete je klidně vysadit třeba právě vedle dýní nebo patisonů.

Jak hnojit cukety kopřivami

Ale je třeba se vrátit zpět ke správnému hnojení. Co k němu budete potřebovat? V zásadě jen vodu a kopřivy. Těch však musí být opravdu hodně. A ještě jednu podmínku je nutné splnit – rozhodně nesmí kvést ani mít semena. V takovém případě totiž obsahují mnohem méně výživových látek. A jak kopřivy zpracovat tak, aby se daly použít jako hnojení pro zahradu? Rozhodně není vhodné je například jen tak rozhazovat po záhonku jako mulč.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Mnohem lepší bude jednoduchá příprava kopřivové jíchy. K té si připravte vhodnou nádobu z plastu nebo dřeva (ta kovová vhodná není). Měla by mít objem asi 10 litrů. Naplňte ji z jedné třetiny posekanými kopřivami a naplňte vodou. Poté nádobu dobře zavíčkujte, ale tak, aby měl k materiálu uvnitř stále přístup vzduch. Každý druhý den kopřivovou jíchu zamíchejte a počkejte, dokud nebude hotová.

Co vědět o jíše z kopřiv

Bohužel během procesu kvašení tento pomocník velmi silně páchne, připravujte ho proto nejlépe v odlehlejší části zahrady. Až bude jícha hotová (to poznáte tak, že přestane pěnit), stačí ji přecedit a použít každý týden jako zálivku na cukety. Předtím ji však nařeďte vodou v poměru 1:10 (vody bude více).

Celý proces navíc můžete ještě vylepšit. A to jednoduše tím, že pro přípravu jíchy nepoužijete jen kopřivy. Přidat můžete například řebříček obecný, který obsahuje celou řadu užitečných látek. Podobně prospěšný může být i kontryhel. A použít můžete i listy cukety, které musíte z nějakého důvodu otrhat. Nesmí být ovšem nemocné nebo napadené škůdci, v takovém případě se pro výrobu jíchy nechodí.

Hnojení cuket vaječnými skořápkami

Ne vždy však hnojení kopřivami stačí. Pokud se plody cuket nevyvíjí tak, jak byste si představovali, můžete co do hnojení ještě přitvrdit. K ruce si vezměte vaječné skořápky a popel. Vaječné skořápky obsahují především vápník, hořčík, draslík, fosfor, železo a sodík. A dřevěný popel je na tom velmi podobně. I on obsahuje celou řadu látek, kterou cukety potřebují.

Především v něm najdete 33–35 % vápníku. Dále také 2–4 % fosforu, 6–10 % draslíku a 4–7 % hořčíku a křemíku. Cukety jsou na příjem živin velmi náročné. Jediné, co v popelu nenajdete, je dusík. Proto je nutné cukety rovněž pohnojit správně vyzrálým kompostem. A jak si tedy hnojivo z popela a vaječných skořápek připravit?

Jak hnojit cukety správně

Vezměte 20 skořápek od vajec a přidejte k nim 4 lžíce dřevěného popela. Vše zalijte 5 litry vody a nechte louhovat přes noc. Poté hnojivo přeceďte, přidejte dalších 5 litrů vody a použijte jako hnojivo na cukety. Uvidíte, že začnou plodit ještě intenzivněji. Podle potřeby je toto hnojivo během sezóny možné použít ještě jednou nebo dvakrát.

Jaké jsou vaše netradiční tipy pro hnojení zahrady?

Jak připravit výluh z kopřiv, který skvěle vyživí zahradu
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články