Naučte se čistit stonky okurek jako zkušení zahradníci – tento trik zná jen opravdu málo lidí, ale chrání před nemocemi a škůdci

                   

Okurka setá (Cucumis sativus) patří na našich zahradách k neopomenutelným stálicím. Její pěstování je však mnohdy problematické, protože její vegetační sezónu až příliš často nemile zkrátí choroby nebo škůdci. A jak se proti tomu bránit? Vsaďte na osvědčenou techniku čištění stonků od nadbytečných listů.

Proč čistit stonky okurek

Není tajemstvím, že nejstarší listy jsou nejnáchylnější k nejrůznějším deformacím a infekcím. Koneckonců – není náhodou, že většina onemocnění se jako první objeví právě na nich a teprve poté postupuje dál. K přenosu patogenů dochází často jen proto, že se dotýkají země a jejich odstranění tedy pomůže ochránit okurky před mnoha škodlivými vnějšími vlivy. Jak to však udělat správně?

Jak čistit okurkové stonky

Pokud se do této techniky chcete pustit, pak si musíte počkat na ten správný čas. Ten přichází ve chvíli, kdy horní výhon přichytíte ke vhodné opoře a zaštípnete ho. Jakmile to uděláte, tak opatrně odtrhněte spodní listy a vyhoďte je. A jak vysoko? Na záhonku postačí výška 30 centimetrů, ve skleníku pak raději 50 centimetrů. Uvidíte, že se vašim okurkám bude dařit mnohem lépe.

Osvědčená hnojiva pro okurky

Rádi byste zdraví svých okurek podpořili ještě jinak? Pak je vyživte tím správným způsobem. Budete potřebovat například:

  • 1 litr vody,
  • slupky ze 2–3 cibulí,
  • kapku jódu.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Po smíchání uvedeného množství získáte hnojivo bohaté na železo a vápník, které se postará o bujné olistění, hustý kořenový systém a silný stonek okurek. A jak na samotnou přípravu? Do uvedeného množství vody přidejte jód a samozřejmě také cibulové slupky (mohou být čerstvé i sušené). Následně vše důkladně promíchejte a nechte odstát na teplém místě alespoň 24 hodin. Poté přecezenou tekutinu zřeďte s čistou vodou v poměru 1 : 2.

Hnojivo na okurky z kvasnic

Další velmi oblíbený způsob hnojení představují pivovarské kvasnice. I ony jsou plné železa a najdete v nich také aminokyseliny, vitamín B a sacharidy. A jak si poradit s hnojením? Připravte si:

  • 50 gramů kvasnic (v kostce),
  • 125 gramů cukru krystal nebo moučky,
  • 5 litrů vody.

Droždí rozdrobte do malého množství vody, přidejte k němu cukr a nechte přibližně 2 hodiny odpočívat. Poté přilijte středně teplou vodu a nechte kvasinky 24 hodin pracovat. Výsledný roztok přeceďte a použijte. A to tak, že 1 sklenici smícháte s cca 5–7 litry vody (nejlépe dešťovky) a použijete jako běžnou zálivku okurek.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Hnojení okurek starým pečivem

Ale existuje ještě další velmi levný, a přitom spolehlivý způsob hnojení okurek – budete k němu potřebovat jen starý chleba. A jak na to? Do kbelíku o objemu 5 litrů nasypte tvrdé chlebové kůry (měl by být zaplněný asi poloviny). Poté k chlebovým kůrkám přidejte vodu (až po okraj nádoby). Následně umístěte vše do teplé místnosti a nechte jeden týden jednoduše kvasit (nádobu nezapomeňte přikrýt).

Jakmile bude hotovo, tak vzniklou tekutinu sceďte a nařeďte ji v poměru 1 : 3 s vodou. A nic dalšího už dělat nemusíte – jednoduše ji používejte ve formě zálivky jednou týdně až do doby začínající sklizně. Po tomto datu je vhodné vsadit spíše na hnojivo s jódem nebo na univerzální hnojivo určené na plodovou zeleninu. To totiž dodá rostlině tolik potřebnou energii k tvorbě plodů.

Jaké jsou vaše tipy pro pěstování okurek?

Velká úroda se neobejde ani bez zaštipování okurek. Naučte se, jak na to
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články