Jabloně patří k nejoblíbenějším ovocným stromům na našich zahradách. Pokud však nerodí tak, jak si představujete, pomozte jim.
Ne vždy je počasí právě nakloněno velké úrodě jablek. Pokud vidíte, že s vašimi jabloněmi není vše v pořádku, měli byste zakročit co nejdříve. Jedině tak totiž můžete úrodu plnou lahodných plodů ještě zachránit – pomůže vám osvědčený síran železitý, jak radí web iBuilders.
Správný postřik vše zachrání
Ideální je jabloně právě teď postříkat síranem železitým. Tím zničíte larvy škůdců i patogeny různých chorob. K výrobě postřiku budete potřebovat 5 gramů síranu, který rozpustíte ve sklenici teplé vody. Směs nařeďte dalšími 10 litry vody a přelijte do nádoby s rozprašovačem. Jeho pomocí pak ošetřete všechny části stromu.
Úloha síranu ve vývoji jablek
V této fázi růstu již není možné podle webu Šikovník aplikovat živiny přímo ke kořenům. Proto se cennou technikou stává právě listový postřik. Vzhledem k tomu, že jabloně jsou uprostřed plodné sezóny, je důležité najít rovnováhu mezi chemickými a minerálními hnojivy. Přípravu roztoku bohatého na živiny zahájíte tak, že v kbelíku s vodou rozmícháte šálek dřevěného popela a necháte jej několik dní odstát. Vše poté přeceďte. Samostatně rozpusťte jeden gram síranu železitého ve sklenici teplé vody a smíchejte ho s roztokem popela.
Tato směs poslouží jako základ pro účinný listový postřik, který podporuje vývoj jablek, jak už Chalupáři-Zahrádkáři informovali dříve. Pečlivě postříkejte zelené listy jabloně a dbejte na to, abyste pokryli co největší plochu. I když může být náročné dosáhnout na všechny plody, zaměřte se na důkladné pokrytí listů a větví v dosahu. Nebude vadit, pokud část roztoku dopadne na jablka. Jen nezapomeňte, že byste je měli před konzumací vždy omýt, a to i v případě, že byla sklizena z čistých větví a nedotkla se země.