Co potřebuje v srpnu cuketa: Jód, popel a kyselina jantarová ji zvětší o několik centimetrů

Nedovolte cuketám, aby ztratily svou plodnost. Právě teď je můžete podpořit jedním opravdu šikovným a nenáročným postupem.

i Zdroj fotografie: Lmbuga / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Cuketa, neboli Cucurbita pepo, pochází z čeledi tykvovitých, takže má společný původ třeba s dýněmi nebo okurkami. Tato letní zelenina roste ve správných podmínkách opravdu rychle a obvykle dozrává do 45 až 55 dnů od výsadby. Cuketě se daří v dobře propustné, úrodné půdě a má ráda teplé počasí s teplotami od 21 °C do 35 °C. Je to rozložitá liána s velkými laločnatými listy a nese žluté zvonkovité květy, které jsou rovněž jedlé.

Jódové řešení: Zrychlení růstu cukety

Zajímavé je, že cuketa může být zelená, žlutá nebo dokonce pruhovaná a její tvar se může lišit od válcovitého až po cibulovitý. Aby vám však dělala jen a jen radost, musíte ji správně vyživit. Jeden z méně známých, ale účinných způsobů podpory zdravého růstu cuket zahrnuje použití jódu. Roztok jódu lze připravit rozpuštěním asi 40 kapek v 10 litrech vody, jak radí web MiracLegro. Aplikujte ho každých 14 dní.

3 nejlepší způsoby pro zmražení cukety: Nezaberou skoro žádný čas a zelenina bude i po měsících chutnat jako čerstvá

I cukety potřebují během končícího léta tu správnou vzpruhu. Pokud jim ji dopřejete, budou vám skvěle plodit ještě dlouho. iZdroj fotografie: Freepik
I cukety potřebují během končícího léta tu správnou vzpruhu. Pokud jim ji dopřejete, budou vám skvěle plodit ještě dlouho.

Síla dřevěného popela

Dřevěný popel je podle informací ze stránek GardenTech další skvělou organickou metodou výživy této oblíbené zeleniny. Je totiž bohatý na draslík, vápník a další minerály, pomáhá při vývoji plodů a zlepšuje kvalitu půdy. Roztok dřevěného popela připravíte tak, že smícháte 2 litry popela v 10 litrech vody a necháte den odstát. Po této době louhování koncentrovaný roztok popela dále zřeďte čistou vodou – 10 litrů vody na litr koncentrátu.

V závislosti na velikosti rostliny lze na jeden cuketový keř použít 3 až 10 litrů tohoto roztoku. Tento postup by měl být proveden dvakrát, ve čtrnáctidenních intervalech (nejdříve ovšem 4 dny po hnojení jódem).

Bílé skvrny na listech cukety nebo dýně. Ověřená rada zahradníků, jak se jich zbavit

Sklizené cukety iZdroj fotografie: Piqsels
Pro dobrou úrodu cuket je vhodné doplňovat živiny formou přírodního hnojiva.

Kyselina jantarová pro květ a úrodu

Tato stále oblíbenější lékárnická pomocnice hraje u cukety opravdu klíčovou roli při vývoji květů a nasazování plodů. Stačí rozpustit 2 tablety v 10 litrech vody. Pak vše použijte jako zálivku, nejlépe společně s jódem. Pro ještě lepší výživu můžete stejnou tekutinu aplikovat i jako postřik na listy. A skvěle vám může pomoci i amoniak, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o cuketu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články