Co se sazenicemi paprik po výsadbě: Sílu k růstu jim dodají bramborové slupky

Sazenice paprik reagují na hnojení z bramborových slupek velmi dobře. A přitom vás toto hnojivo nestojí skoro nic.

Sazenice paprik budou silné jako kámen, stačí jen použít jód i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Vypěstování zdravých, robustních, velkých a chutných paprik na zahradě vyžaduje víc než jen správnou péči – nezbytná je také kvalitní výživa. Péče o rostliny paprik je sice nezbytná, ale klíčem k využití jejich plného potenciálu jsou podle webu Zahrada správné živiny.

Pomohou bramborové slupky

Věděli jste, že v odpadu, který běžně vyhazujete do popelnice, se ukrývá ještě mnoho živin? Skvělým příkladem jsou bramborové slupky. Pokud je přes noc namočíte do vody (zvolte jeden díl slupek na šest dílů vody), získáte ráno koncentrované hnojivo, které ocení vaše papriky bez rozdílu věku – od těch nejstarších rostlin až po nejmladší sazenice.

Roztok přeceďte, důkladně promíchejte a použijte jej k zalévání. Tento typ zálivky by se měl provádět každých 10 až 12 dní a hodí se zejména ve chvíli, kdy vaše půda postrádá dostatek dusíku, který je pro správný vývoj sazenic nezbytný,  jak zdůrazňuje portál FlóraNaZahradě.

Čpavkový roztok k postřiku paprik

Pokud ovšem vaše sazenice viditelně strádají – třeba kvůli tomu, že vám za oknem už přerostly, musí jako první pomoc přijít jiný pomocník – čpavek alias amoniak. Smíchejte 10 ml čpavku a 2 až 3 polévkové lžíce tekutého mýdla v 10 litrech vody. Tyto složky dobře promíchejte a výsledný roztok použijte k ošetření rostlin postřikem. Tento postup opakujte každých 8 až 10 dní.

1 kostka droždí změní záhon paprik k nepoznání. Po užití tímto způsobem budou plody šťavnatější, barevnější, sladší a plné vitamínů

Tajemství úspěchu těchto roztoků na bázi čpavku spočívá v jejich schopnosti dodávat rostlinám životně důležité živiny a chránit je. Čpavek pomáhá zvyšovat produktivitu a posilovat jejich celkový zdravotní stav. Tyto roztoky nejen podporují růst, ale působí také jako ochrana před potenciálními chorobami, které by mohly vaši úrodu paprik ohrozit.

Jak podpořit růst sazenic paprik: Ideální teplota v místnosti by měla být 25 stupňů iZdroj fotografie: Pixabay
Jak podpořit růst sazenic paprik: Ideální teplota v místnosti by měla být 25 stupňů

Optimální přísun živin

Roztoky na bázi čpavku působí i tak, že dodávají rostlinám nezbytný dusík, který potřebují ke svému ničím nerušenému růstu. Roztok navíc působí jako prevence proti škůdcům a některým chorobám, takže se vašim paprikám bude skvěle dařit i v náročných podmínkách.

Jak si uchovat semínka vlastních paprik

Jaké jsou vaše triky na podzimní péči o papriky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články