Co zasadit a vysít v dubnu: Ideální čas pro mrkev, ředkvičky, petržel a celer

Začněte svou zahradnickou sezónu už teď. Můžete vysít celou řadu vhodných semínek, která vás přiblíží k vysněné úrodě.

Vše na zahradě poroste cobydup, stačí k hnojení použít kravský hnůj i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Dubnové dny předznamenávají rozmrzání půdy, která se zbavuje mrazivého objetí zimy a připravuje půdu pro semena nového života. Toto období není jen přechodem ročních období, ale také výzvou k činnosti pro ty, kteří se starají o svou zahradu se vším všudy, jak informuje web ProŽeny. Časný výsev využívá vlhkých půdních podmínek, které jsou příznivé pro klíčení semen a samozřejmě i pro jejich následné zakořenění.

Co vysévat v dubnu

Pro petržel, červenou řepu a ředkvičky poskytuje chladnější začátek jara ideální zázemí pro růst a umožňuje jim dozrát dříve, než letní vedra potenciálně zbrzdí jejich vývoj. Třeba petržel podle mě ani nikdy jindy nevyroste. Bud ji vysijete teď, nebo se budete muset spokojit s tou z obchodu. Alespoň tak to mám já.

Petržel: bylina vitality

Petržel se svými zářivě zelenými listy a výraznou chutí je víc než jen ozdobou; je to zdroj živin a maják jarní svěžesti. Výsev semen petržele v dubnu jim umožní vyklíčit a růst v chladné a vlhké půdě, což zajistí bohatou úrodu po celé letní měsíce. Semena petržele lze vysévat přímo do půdy a moc další péče nepotřebují.

Celer, petržel a mrkev: Semínka těchto plodin namočte, vyplatí se to

Celer, petržel a mrkev: Semínka těchto plodin namočte, při výsevu se jim bude dařit mnohem lépe

Červená řepa: klenot zahrady

Červená řepa se svými sytě rubínovými odstíny a sladkou zemitou chutí je stejně výživná jako vizuálně úžasná. Výsev řepy v dubnu využívá stále chladnou půdu a podporuje silný vývoj kořenů. Řepa je poměrně nenáročná na podmínky pěstování, ale daří se jí v dobře propustné a úrodné půdě. Upřednostňujte vždy přímý výsev, protože řepa se kvůli svému kůlovému kořenovému systému špatně přesazuje. Sazenice posléze prořeďte, aby nedošlo k jejich přeplnění a aby každá řepa měla dostatek prostoru k růstu do plné velikosti.

Pokud už se nemůžete dočkat, až na zahradě vysijete první semínka, vyberte si ta správná. První úroda na sebe nenechá dlouho čekat. iZdroj fotografie: Freepik
Pokud už se nemůžete dočkat, až na zahradě vysijete první semínka, vyberte si ta správná. První úroda na sebe nenechá dlouho čekat

Ředkvičky: Rychlé klíčky

Ředkvičky jsou sprinteři zeleninové zahrady, rychle dozrávají a nabízejí jednu z prvních chutí jarní úrody, jak uvádí web PěstujZeleninu. Díky svému peprnému křupání jsou oblíbené v salátech i jako lehká svačinka. Ředkvičky lze vysévat v dubnu přímo do půdy, přičemž vyklíčí již za několik dní. Díky svému rychlému růstovému cyklu jsou vynikající volbou pro dětské zahrádky nebo pro každého, kdo touží vidět rychlé výsledky své práce. O pěstování ředkviček či řepy psali Chalupáři-Zahrádkáři už dříve.

Můžete si vypěstovat třeba i bazalku, i když zatím jen v květináči

Jak se o svou zeleninovou zahrádku staráte v dubnu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články