Cukr a suché droždí stačí zamíchat v teplé vodě. Vznikne účinné hnojivo

                   

K pěstování vlastní zeleniny lidi nejvíce motivuje vidina zdravých čerstvých surovin bez použití chemie. Ne vždycky se ale takovému způsobu pěstování daří. U náročnějších rostlinek zkrátka občas potřebujete růst i plození podpořit. A to ani nepřišla řeč na nejrůznější škůdce, kteří vám vaši zálibu dokážou pěkně znepříjemnit.

Bojovat s nástrahami pěstování na vlastní zahrádce přírodní cestou je často běh na dlouhou trať. Když nejrůznější tipy a triky známých stále nezabírají, zahrádkáři propadají v zoufalství. Existuje ale několik účinných domácích hnojiv, které mohou pomoci. To, na které se v tomto článku zaměříme navíc vyrobíte jednoduše doma, ze surovin ve vaši kuchyni. Přečtěte si, jak vyrobit osvědčené hnojivo, které vyrobíte za pár minut.

Jak účinné hnojivo připravit

Pokud jste se už o domácí přírodní hnojivo snažili a neuspěli jste, nenechte se odradit. Tato směs vás nebude stát skoro nic. Nákupem surovin nestrávíte čas ve specializovaných prodejnách. Stačit vám budou suroviny, které máte běžně doma nebo přihodíte do nákupního košíku v běžném supermarketu. K přípravě efektivního a ověřeného postřiku budete potřebovat:

  • teplá voda
  • suché droždí
  • cukr

Pro požadovaný efekt je nutné je smíchat ve správném poměru. Do většího kbelíku si napusťte 6 litrů teplé vody. Teplotu zkuste odhadnout tak, aby nepřekročila 35 stupňů, jinak kvasinky ztratí svůj účinek. Do vody přidejte 15 gramů suchého droždí spolu s 15 lžícemi cukru. Vše důkladně promíchejte. Směs bude nyní potřeba nechat pár hodin odstát. Ideálním řešením je nechat kbelík v klidu celou noc a použít až následující den.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Kdy a jak ho použít

Odstátý a dobře promíchaný kbelík ráno ještě zkontrolujte. Poté jej můžete vyzkoušet. Aplikovat doporučujeme dvakrát denně, vždy ráno před východem slunce a večer po západu. Dobře se vám bude aplikovat z rozstřikovače. Tato přírodní směs neškodí ani listům, naopak je chrání před nejrůznějšími druhy onemocnění.

Na které druhy zeleniny doporučujeme hnojivo používat

Hnojivo můžete vyzkoušet téměř na všechny druhy zeleniny. Nejvíce se ale osvědčil na rajčata a okurky. Kromě toho, že podporuje růst a plození, osvědčil se i proti některým druhům škůdců. Těch je často velmi obtížné zbavit se přírodní cestou.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Pokud na zahrádce či ve skleníku pěstujete vlastní zeleninu, určitě tento recept vyzkoušejte. Vzhledem k tomu, že se jedná o zcela nezávadné a běžně používané suroviny, testovat jeho funkčnost můžete dle libosti na nejrůznějších rostlinách. Sami ozkoušíte, která zelenina jej ocení nejvíce. Pokud už jste se uchylovali k tomu, že sáhnete po chemických přípravcích, dejte ještě šanci tomuto pomocníkovi. Věřte, že nebudete litovat a brzy ho doporučíte známým.

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články