Lžička cukru udělá s rostlinami divy: Maximálně podpoří jejich růst a sklizené plody budou navíc chutnější (funguje na ovoce i zeleninu)

                   

O bohaté úrodě, která sestává z velkých, šťavnatých a chutných plodů, sní každý zahrádkář (byť někteří potají). Abyste jí docílili, je nutné v prvé řadě respektovat životní nároky rostliny, přičemž hlavními z nich jsou nároky na teplo, světlo, vodu, pH půdy a živiny. V momentě, kdy potřeby rostliny uspokojíte, můžete přistoupit k zahrádkářským vychytávkám. Jednou z nich je vpravení polévkové lžíce cukru do půdy k rostlině. Té tak zajistíte přísun nových živin, což povede k její celkové prosperitě a větším, sladším plodům.

Hnojení rostlin cukrem

Chcete-li podpořit zdraví a růst vámi pěstovaných rostlin, vpravte do výsadbové jamky každé z nich (popřípadě do zeminy v okolí rostliny) jednu polévkovou lžíci cukru. Podpoříte tak aktivitu a počet půdních mikroorganismů, které z dlouhodobého hlediska přispívají k utěšenému růstu rostlin. Různí mikrobi (bakterie, houby) pomáhají rozkládat organické látky na anorganické za procesu zvaného mineralizace. Vzniklé minerální látky (dusík, fosfor, křemík) jsou bezprostředně využívány rostlinami jako živiny.

Jak funguje cukr na rostliny

Dodaný cukr tak podporuje nejen růst rostlin a dozrávání plodů, ale také koloběh živin, tok energie a samotnou strukturu půdy. Dobře vyživované rostliny jsou poté odolnější vůči různým chorobám a napadení škůdci; také rychleji přirůstají a v neposlední řadě mají větší a chutnější plody. Nicméně, abyste se vyhnuli (potencionálnímu) hromadnému poškození rostlin, nejprve vyzkoušejte (ne)účinnost uvedeného množství cukru na jedné z nich.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Může se stát, že zvolíte příliš velké množství a rostlině spíše uškodíte. Podpořili byste tím totiž přemnožení půdních mikroorganismů, které mohou v enormním množství rostlinu poškodit. Jestliže dokážete aplikovat ke kořenům rostliny optimální množství cukru, přispějete mj. ke sladším plodům – získat můžete například chutnější rajčata či sladší melouny. Pokud rozpustíte 2 čajové lžičky cukru v 1 litru vody, získáte zálivku, která je stejně účinná jako aplikace cukru přímo ke kořenům.

Efekt bude viditelnější na venkovních rostlinách

Jestliže se rozhodnete dodat svým rostlinám živiny přidáním trochy cukru, myslete na to, že na venkovních a starších rostlinách bude efekt hmatatelnější. Je to proto, že tyto rostliny mají k dispozici menší množství živin než mladé sazeničky. Jakékoliv jejich dodání se tak projeví výrazněji. Nicméně, pokud se na vaší zahradě vyskytují přemnožení mravenci, přihnojení cukrem (cukrovou vodou) se vyhněte – rostlinu byste odsoudili k záhubě, jelikož mravenci by jí dokázali v honbě za „kořistí“ poškodit kořenový systém.

Jaké triky používáte pro dosažení chutnější úrody?

Jak cukr přidaný k zálivce působí na vitalitu rostliny se můžete podívat ve videu
Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články