Jak efektivně sbírat celé kubíky dešťové vody a jak ji následně co nejlépe využít doma i na zahradě?

                   

Sběr dešťové vody na zahradě je skvělá věc. Vodu využijete na zalévání, což je ekonomické i ekologické. Neplýtváte pitnou vodou z vodovodu. Dešťovou vodu lze využít ne jen na zaléváním, ale můžete s ní omýt auto nebo podlahu na chodbě. Zalévat s ní lze i pokojové rostliny.

Sběr vody

Na sběr vody můžete vybírat z velkého množství k tomu určených nádob. Nádoby by měli být vyrobeny z pevného materiálu, například z plastu. Ty by neměli být umístěné na slunci, aby nedošlo k přehřívání. Dále by neměli být průhledné, vody by se rychle kazila. Dešťovku lze sbírat ze střech nebo i z teras.

iZdroj fotografie: Pixabay

Velikost nádoby by měla být přizpůsobena velikosti povrchu sběrného místa, na každých 25 m2 se počítá 1 m3 . Nepoužívejte nádoby, které dříve sloužily k uskladnění chemických látek.

Využití dešťové vody

Dešťová voda má všestranné využití zejména u rodinných domů. Voda je měkká a bohatá na minerály a vápník což prospívá rostlinám. Investice do nádob a vybavení pro sběr dešťové vody se vám rychle vrátí, snížíte spotřebu pitné vody. Dešťovou vodu lze použít na:

  • čištění teras a venkovních prostor
  • v garážích
  • mytí vozidel
  • čištění zahradního nářadí
  • zalévání zahradních i pokojových rostlin

Dotace na dešťovou vodu

Státní fond životního prostředí vypsal program Dešťovka, díky kterému můžete čerpat dotaci na zachytávání dešťové vody. Podle využití vody se odvíjí i výše příspěvku, který můžete získat. Při využití dešťové vody na zalévání je výše příspěvku až 55 000 Kč, na zalévání a splachování v domácnosti až 65 000 Kč, při využití vyčištěné odpadní vody s možným využitím vody srážkové je výše příspěvku až 105 000 Kč. Minimální velikost nádrže je 2 m3.

iZdroj fotografie: Pixabay

Na co nezapomenout

Pro zachytávání dešťové vody jsou vhodné strmé střechy, především s hladkou střešní krytinou, jako jsou například pálené tašky, kde se usazuje nejméně nečistot. Do žlabů je nutné umístit mřížky, které budou zachytávat větší nečistoty, například listy. Nikdy nesbírejte vodu ze střechy s azbestocementovou střešní krytinou, která je toxická.

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články