Zalévat okurky pouze vodou nestačí. Tyto lektvary zdvojnásobují výnos a jsou prakticky za nulové náklady

                   

Okurky patří k nejoblíbenějším druhům plodové zeleniny, které se na našich záhoncích nebo ve sklenících pěstují. Aby však dokázaly své pěstitele zásobit množstvím chutných a velkých plodů, je třeba jim v tom pomoci vhodnou výživou. A nemusí se jednat jen o hnojiva z obchodů – zázraky dokážou i ta domácí.

Jak hnojit okurky kvasnicemi

Jedním z účinných hnojiv, které si lze bez potíží připravit doma, je docela obyčejný kvásek. Bude vám stačit jedno balení kvasnic (42 gramů) rozpuštěné v 10 litrech vody. Vše nechte odstát 3 dny na teplém místě a jednou denně promíchejte. Poté aplikujte jako hnojivo na vlhkou půdu (tedy po zálivce okurek). Jeden keř potřebuje ke své spokojenosti 0,5 litru hnojiva. A jak často hnojit? Bohatě vám postačí frekvence 2 až 3krát za sezónu.

Jak hnojit okurky popelem

Rádi byste zdraví svých okurek podpořili ještě jinak? Pak je jednoduše vyživte tím správným způsobem. I obyčejný dřevěný popel může dodat okurkám mnoho cenných živin. Pokud nemáte čas, klidně použijte suchý popel. Ten před zaléváním rozhoďte na zeminu pod okurky. Lepší je však příprava infuze z popela. Stačí jednoduše smíchat popel s vodou a nechat louhovat 2 týdny.

A jaký poměr použít? Na 1 litr vody vám bohatě postačí 2 až 3 polévkové lžíce popela. Samotné hnojení pak můžete aplikovat 5 až 6krát za sezónu v množství 0,5 litru na keř. Toto hnojení je doporučeno střídat s hnojením kvasnicemi. Společně vyživí okurky ještě lépe, než kdybyste používali jen jedno z těchto hnojiv.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Výživa okurek starým chlebem

Zbylo vám doma nevyužité pečivo? Pak ho jednoduše zpracujte jako hnojivo určené pro aplikaci na list. Stačí namočit bochník chleba do kbelíku s vodou a nechat odležet přes noc. Ráno chléb dobře prohněťte, následně roztok přeceďte a do nádoby přidejte 10 ml jódu. Nařeďte v množství 1 litr hnojiva na 10 litrů vody a aplikujte postřikem. Jde také mimo jiné o skvělou prevenci před napadením chorobami a škůdci.

Chlebové hnojivo je však možné použít i pro zálivku. Pokud totiž necháte chleba kvasit týden v uzavřené nádobě a na teplém místě, získáte perfektní hnojivo. Pro zalévání okurek stačí tento „kvas“ přecedit a zředit vodou v poměru 1:3. Jeden keř si vystačí s 0,5 litru chlebového hnojiva. Toto hnojivo je vhodné aplikovat jednou za 5 dní od doby prvního kvetení až do konce období plodnosti.

Jaké jsou vaše tipy pro pěstování okurek?

Zjistěte, jak vám ke ze zdárným výsledkům při pěstování okurek může napomoci granulovaný koňský hnůj
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Zobrazit další články