Domácí hnojivo nezná konkurenci. Zvládne si jej vyrobit každý

                   

Pokud chcete podpořit růst květin na své zahrádce i úrodu domácí zeleniny, je pro vás hnojivo nutností. Bez toho to prostě nepůjde. Nabízí se využití řady chemických produktů, které se prodávají o zahradnictvích a květinářstvích, ale není to úplně ideální varianta. Vytvořte si vlastní domácí kompost, díky kterému nejen skvěle zužitkujete bioodpad ze zahrady i domácnosti, ale hlavně se budete moci radovat z pěstitelských úspěchů. A není to ani tak složité.

Všechno se zužitkuje

Díky kompostu zužitkujete prakticky veškeré živočišné či rostlinné přebytky z vaší domácnosti. Do kompostu přidávejte vše, co vyroste na zahrádce, ale nehodí se ke konzumaci. To znamená veškerou nať od zeleniny, stonky, spadané listí ze stromů a také rostlinné zbytky jako slupky od brambor a jiné zeleniny, lusky, ale i bioodpad z kuchyně jako skořápky od vajec nebo malé kosti. Zde to ale nekončí, stejnou službu vám udělá i posekaná tráva. Nesmí ji být ale příliš. Pokud máte ze sekání příliš velké přebytky trávy, bude pro vás vhodnější využít ji místo kompostování k mulčování květinových a zeleninových záhonů. V opačném případě by mohlo příliš mnoho trávy zadusit kompostovací proces probíhající ve vašem domácím kompostu.

Kávový zázrak

Pokud chcete vašemu kompostu skutečně „přidat grády“, přidejte ještě kávovou sedlinu. Je velmi užitečným pomocníkem při hnojení z důvodu vysokého obsahu dusíku, fosforu, minerálů a draslíku. Pokojové rostliny snáší tento druh hnojení jen jednou za šest měsíců. Venkovní rostliny však můžete kávovou sedlinou hnojit až čtyřikrát ročně. Je to snad vůbec nejsnadnější způsob, jak hnojit a výsledky jsou přitom výborné. Jednoduše posypejte půdu kolem dané rostliny a pak sedlinu jemně zapracujte do země. U hrnkových a truhlíkových rostlin můžete kávovou sedlinu přimíchat do půdy přímo při výsadbě.

Vytvořený kompost je ideální hnojivo, které vám pomůže dosáhnout velkých pěstitelských úspěchů. Ušetříte velké peníze, a navíc prospějete přírodě. Tak na co čekat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články