Domácí kompostování – jednoduchý způsob, jak se zbavit zbytků z kuchyně a zároveň prospět vašim rostlinám

                   

Není tomu tak dávno, co si většina lidí pod pojmem kompost představila kupku hnoje, většinou někde na vesnici. Časy se ale změnily a hitem posledních let stává domácí kompostování, a to nejen na vesnicích, ale také ve městech. Možná i vy přemýšlíte, že byste domácí kompostování chtěli vyzkoušet, proto pro vás dnes máme několik praktických a užitečných informací. Domácího kompostování se není nutné nikterak obávat.

Co patří do domácího kompostu?

Na domácím kompostování není nic složitého. Základem je především zvolit dobrý systém třídění bioodpadu v naší domácnosti. Bioodpad vzniká především v kuchyni, jedná se nejčastěji o nejrůznější zbytky v souvislosti s vařením či jinou přípravou jídla, druhou oblastí, kde se s bioodpadem v bytech setkáváme, je péče o květiny. Pokud jde o to, co bychom do kompostu měli dávat a co naopak vhodné není, nejjednodušší je řídit se zdravým selským rozumem. Do domácího kompostu tedy můžete bez obav dávat nejrůznější zbytky ovoce a zeleniny, dále zbytky z kávy či čaje, rozdrcené skořápky vajíček, případně také trávu, listí, větvičky a také papírové ubrousky. Naopak do kompostu rozhodně nepatří zbytky jídla, mléčné výrobky, skořápky ořechů a pecky, potištěný papír nebo či exkrementy domácích mazlíčků.

Na shromažďování bioodpadu je vhodné zakoupit speciální nádoby, které jsou konstruovány tak, že umožňují odvětrávání a vysoušení bioodpadu. Tím se výrazně snižuje možnost případného zápachu či hnití, kterého se někteří lidé obávají. Bioodpad se zároveň doporučuje do těchto nádob vkládat ve speciálních kompostovatelných sáčcích, které se následně rovněž kompostují.

Kompostování pomocí žížal či elektřiny?

Pokud se rozhodněte kompostovat v bytě, máte na výběr ze dvou možností, buď můžete ke kompostování zvolit tak zvaný vermikompostér, další možností je domácí elektrický kompostér. Výhodou domácích elektrických kompostérů je především jejich výkonnost. Vermikompostér tak výkonný není, ale je ekologičtější a zároveň pro většinu lidí představuje i určitý nevšední zážitek. Jde totiž o speciální nádobu, která využívá kalifornské žížaly, které mají schopnost přeměňovat různé biologické zbytky na organické hnojivo, kterému se lidově říká žížalí čaj. Nejčastěji lidé umisťují tyto vermikompostéry na balkon, ale můžete je mít i přímo v kuchyni či na chodbě. Ať již zvolíte kteroukoli možnost, získáte skvělé hnojivo pro vaše rostliny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články