Levný domácí postřik zatočí se mšicemi okamžitě. Nebude po nich ani památky, zmizí následující den

                   

Není tajemstvím, že mnohé lidové prostředky pomáhají (nejenom) na zahrádce mnohem lépe a efektivněji než ty, které mají svůj původ v chemii. A výjimkou není ani tento prostředek, jenž používaly už naše babičky. Co budete k jeho přípravě potřebovat? Jen čpavek, vodu a libovolný prací prostředek. Důležitá je samozřejmě správná koncentrace i dobrá aplikace. A právě s tím vám poradíme.

Jak poznat, že máme tento nepříjemný hmyz na zahrádce

Mšice se obvykle prozradí snadno. Okusují totiž nejmladší výhonky rostlin, případně na ně některé stromy či keře (kupříkladu rybíz) reagují prostřednictvím tvorby nevzhledných červených hrbolů na listech. Pokud je tedy spatříte, okamžitě zasáhněte. Domácí prostředek proti mšicím z čpavku, mýdla a vody vám skvěle pomůže.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Připravte si ty správné suroviny a můžete začít

Musíte však dát pozor na správný poměr použitých ingrediencí. Jinak byste mohli rostliny snadno popálit, a připravit se tak o úrodu. Co si tedy vzít k ruce?

  • jeden litr teplé vody
  • tři polévkové lžíce čpavku
  • jednu polévkovou lžíci pracího prostředku

Je vcelku jedno, zda vsadíte na prací gel, mýdlo na praní či koncentrát z mýdlových ořechů. Efekt bude vždy stejný.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Postřik nechte několik hodin louhovat, uvolní více účinných látek

Teď už můžete všechny ingredience smíchat. Ovšem bylo by chybou je používat hned. Naopak. Pokud se rozleží, budou společně ještě účinnější. Stačí tři až čtyři hodiny a budete mít hotovo. Teď už zbývá jen váš nový domácí postřik proti mšicím přelít do postřikovače. Ovšem stejně důležitá je i jeho správná aplikace.

Naučte se, jak správně aplikovat postřik. I česnekový pomáhá

A jak na ni? S tímto roztokem lze ošetřit všechny rostliny, na nichž se objevují mšice. Aplikujte ho tam, kde se nejčastěji vyskytují. Zaměřte se proto na mladé části rostliny a na spodní stranu listů. Roste, dokud nedojde ke skanutí. Uvidíte, že mšice zmizí už po jedné aplikaci. Před každým použitím si však tento prostředek připravte znovu. Pokud zůstane v lahvi dlouho, o většinu svých cenných vlastností přijde.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články