Domácí směs mikroživin stačí nalít ke kořenům maliníku. Je ideální pojistkou pro velké, šťavnaté a sladké plody

                   

Ostružiník maliník (Rubus idaeus) patří na našich zahradách hned po jahodách mezi nejoblíbenější druhy ovoce. Abychom však měli každý rok takovou úrodu, že se pod ní budou doslova prohýbat větve, musíme ho podpořit těmi správnými prostředky. Nechce se vám kupovat drahá hnojiva z obchodů? Pak využijte téměř zapomenutý síran měďnatý a uvidíte, jak vašim ovocným keřům skvěle prospěje.

Proč vlastně modrá skalice prospívá malinám?

Když ji rozmícháte ve vodě, vypadá kvůli své barvě na první pohled trochu podezřele. Ovšem takhle jedovatě modrá tekutina opravdu dokáže malinám dodat množství cenných látek. Úloha mědi jako mikroživiny je totiž při pěstování tohoto ovoce specifická a nenahraditelná. Její nedostatek zastavuje růst rostlin, přispívá k rozvoji chorob a dokonce i mírný deficit může způsobit výrazné snížení kýženého výnosu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A jak při ošetření malin postupovat? Doporučen je 0,4% roztok síranu měďnatého, přičemž ke každé rostlině aplikujeme přibližně dva až tři litry. Zaléváme přímo ke kořenům, aby mohly být živiny maximálně využity. Předtím dbáme na to, aby byla půda dostatečně vlhká, nejlepší je aplikovat ho po dešti nebo na důkladně zavlaženou půdu běžnou zálivkou. Zlepšíme tak pronikání živin ke kořenům.

Pro brzké jarní hnojení se síran měďnatý nehodí

Na co si dát pozor při aplikaci tohoto přípravku? Především na to, že síran měďnatý potřebuje k maximálnímu využití ty správné teploty. Obsahuje totiž měď ve formě chelátů, jež jsou při výživě rostlin nejrychlejší a nejúčinnější. Aby je však maliny vstřebaly, potřebují k tomu teploty nad 10 °C, nebo ještě lépe nad 15 °C. Teplota vzduchu by také několik dní po ošetření neměla klesnout pod 5 °C.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak si pojistit maximální velikost plodů

Modrá skalice alias síran měďnatý se soustředí zejména na správnou výživu ostružiníku maliníku během násady květů. Ovšem pro samotné dozrávání potřebujete trochu jiné složení živin. Modrou skalici tak skvěle doplní kupříkladu metalozát vápenatý, a to v dávce 2 l/ha. Je běžně k dostání buď samostatně, nebo jako součást komplexních hnojiv.

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články