Kompost a humus poskytují rychlou dávku živin a rostliny je snadno vstřebávají. Aplikujte je brzy ráno, abyste zabránili spálení listů.
Červená řepa, vědecky známá jako Beta vulgaris, je kořenová zelenina, která se pěstuje již tisíce let. Je vysoce ceněna nejen pro své kulinářské využití, ale také pro své výživové hodnoty. Je totiž velmi bohatá na základní živiny. Podle webu DIAstyl jde o vitaminy A, B6 a C, hořčík, draslík, železo a vláknina. Sytě červené barvivo (které se tak obtížně dostává z rukou) pak pochází z betalainů, které mají silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti.
Jak pěstovat červenou řepu
Červená řepa roste nejlépe v dobře propustné, úrodné půdě s pH mezi 6,0 a 7,5. Obvykle se pěstuje v mírném podnebí a ke svému růstu vyžaduje stálý přísun vláhy. Tyto odolné rostliny snášejí mírné mrazíky, takže jsou vhodné pro výsadbu brzy na jaře nebo pozdě na podzim.
Použití kompostu a humusu
Tyto organické materiály jsou přínosem pro každého zahradníka, který chce zvýšit úrodnost půdy a podpořit bujný růst rostlin. A to v různých fázích jejich vývoje.
- Fáze sazenic: Kompost a humus zlepšují strukturu půdy a její provzdušnění, čímž vytvářejí příznivé prostředí pro zakořenění mladých rostlinek. Také vyvážený přísun živin, které se pomalu uvolňují, čímž zajišťují mladým rostlinkám konstantní výživu bez rizika spálení živin.
- Stádium vývoje bulev: Vysoký obsah organických látek v humusu pomáhá na záhonku udržovat vlhkost, což je pro růst řepy zásadní, protože nedůsledné zavlažování může vést ke zdřevnatění a zhořknutí kořenů.
Jak používat kompost a humus při hnojení řepy
Před výsadbou přimíchejte kompost do půdy do hloubky asi 6-8 cm. Snažte se o poměr jednoho dílu kompostu a dvou dílů půdy. Tím zajistíte, že půda bude úrodná a dobře odvodněná. K sazeničkám poté přidejte ještě vrstvu humusu na povrch půdy. Působí jako mulč, udržuje půdu chladnou a vlhkou a zároveň potlačuje plevel. To můžete podle webu TOPrecepty udělat kdykoliv – třeba i teď v červenci.
Větším rostlinám pak připravte kompostový čaj několikadenním máčením kompostu ve vodě. Touto tekutinou bohatou na živiny zalévejte řepu jednou týdně a uvidíte, jak velké bulvičky vám letos narostou. A skvěle se v tomto období osvědčila i dolomitová moučka, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.