Sklidíte pěknou úrodu brambor a jen pár týdnů po uskladnění začnou některé kousky hnít. Posléze může hniloba napadnout celý váš výpěstek. Co s tím? Naučte se skladovat vypěstované brambory tak, aby vám vydržely až do jara. A začněte s tím už při sklizni, při které vytřídíte zelené, poškozené nebo jinak narušené hlízy. Co dalšího je nutné udělat, abyste se z úrody mohli těšit i na jaře?
Před uskladněním nechte hlízy uschnout
Po vytřídění hlíz ještě na poli nebo na záhoně je očistěte opatrně od hlíny. Postupujte opravdu obezřetně, protože slupka by se mohla poškodit a hlízy začít hnít. Při uskladnění by pak začaly hnít i okolní hlízy a znehodnotily by úrodu. Následně uložte hlízy do jakéhosi meziskladu, může to být stodola, garáž nebo sklep. Prostředí by mělo být tmavé s teplotami asi 15 °C, zde hlízy nechte oschnout, tím se eliminuje vznik plísní.
Uskladnění do sklepa
Po 3 až 4 týdnech se ukládají oschlé hlízy do sklepa nebo tmavého prostoru s teplotami od 4 do 8 °C. V případě vyšších teplot by mohlo dojít k hnilobě a scvrkávání, naopak v mrazech by mohly brambory zesládnout. Úrodu pravidelně kontrolujte, poškozené hlízy okamžitě vyberte a vyhoďte. Při objevení bramborové můry použijte postřik, obdobně při zjištění napadení brambor broukem drátovcem postižené kousky vyberte a nepoškozené části spotřebujte. A jak na tohoto škůdce vyzrát?
Na drátovce platí návnady a popel
Drátovce na malých plochách zahrad, kde se střídají řádky zeleniny a brambor, nelze takřka zlikvidovat, ale lze mu připravit návnady a jejich počet redukovat. Hned z jara proto zahrabejte na tyčkách nabodnutou mrkev nebo rozpůlenou bramboru asi 10 cm pod zem, každé 3 dny návnady zkontrolujte a drátovce zlikvidujte. Účinné je také pohnojit půdu dusičnanem amonným, případně použít obyčejný popel nebo půdu pravidelně vápnit.