Chcete, aby vám cibule rychle a kvalitně rostla už od jara? Pak se důkladně seznamte se složením a charakterem půdy, jíž jste svěřili mladou sazečku. Od toho se totiž musíte „odpíchnout“ při počítání té správné dávky hnojiva. Všeobecně platí, že dobrá úroda si žádá použití organických a dusíkatých hnojiv, obohacených o fosfor a draslík.
Role minerálů ve vývoji cibulí
A proč právě tito tři pomocníci? Dusík je pro cibule obzvláště důležitý – v noci jim totiž pomáhá s vyzráváním a růstem podzemních částí, přes den svou sílu investuje do zrání listů. Díky fosforu získáte šťavnatou cibuli s mohutným kořenovým systémem, což pomůže vaší úrodě překonat období sucha. A mnohdy opomíjený draslík se stará o správnou sílu slupky, výraznou chuť a výrazné aroma. V kyselé půdě se však této zelenině nedaří, proto do ní kromě hnojiva zapracujte i močovinu a dusičnan vápenatý.
Jak na správný poměr jednotlivých látek
Pro začátek by měl být poměr dusíku fosforu a draslíku následující: 18:6:14. Během dalšího hnojení použijte upravenou dávku 10:20:10 – a nezapomeňte ani na další stopové prvky. Jakmile se vaše cibule dostane přibližně do poloviny svého vývojového cyklu, změňte složení svého hnojiva takto: 5:14:28. Jde o osvědčený vzorec pro lepší úrodu. A co je ještě dobré si zapamatovat? Tahle štiplavá zelenina opravdu nemá ráda chlorid draselný a sůl v půdě.
Jednoduchý návod na první jarní hnojení cibule
Chcete konkrétní čísla? Tady jsou. Dusíkatá hnojiva (močovinu) aplikujte v množství 20 gramů na 1 m2. Zjara použijte napoprvé rovnou polovinu, zbytek rozdělejte do dvou dalších dávek. Fosforečná hnojiva (superfosfáty) mají poměr stejný. V první zálivce jich aplikujte o něco více než u dusíku, a zbytkem vyživujte rostliny rovnoměrně po celé vegetační období. A draslík (kupříkladu ve formě dusičnanu draselného) si připravte v množství 25 gramů na 1 m2. Zprvu použijte polovinu, zbytek rozdělte to tří dávek.
Pamatujte si také, že první hnojení se provádí ve chvíli, kdy se nad povrchem půdy objeví průkopnický pár listů, druhá dávka hnojiva by měla následovat tři týdny po té první. A jaké je správné pořadí? Nejprve sáhněte po dusíku a tři týdny po něm i po dalších prvcích a mikroelementech. A nezapomeňte přitom sledovat stav svých rostlin. Ochotně vám sdělí, co právě potřebují.