Jaké jsou hlavní příčiny a důvody pro vznik plísně na cibuli. Jak obratem zachránit zbytek sklizně?

                   

Žádný pěstitel pravděpodobně nebude mít radost, když se bude snažit o pěstování cibule a tu poté napadne hniloba. Mnoho zahradníků se s tímto závažným problémem potýká. Když hniloba napadne cibuli, je poté, bohužel, na vyhození. Pokuste se tedy tomuto nenávratnému stavu předcházet, abyste o úrodu nepřišli.

Nejčastější příznaky hniloby

Cibule vypadá celou dobu zdravě a krásně prospívá. Najednou se však mohou objevit skvrny, které značí hnilobu. Při prvních příznacích hniloby uvidíte na cibuli světlé skvrny nebo šedé fleky. Rostlina začne uvadat, ztrácí pevnost a postupně černá. Pokud cibule vykazuje tyto příznaky, měli byste zjistit, jaké jsou příčiny tohoto stavu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pusťte se do práce na zahrádce a hned při prvních příznacích hniloby cibuli vykopejte. Poté ji zkontrolujte. Shnilý plod je měkký, vodnatý a má ostrý zápach. Spodek nakaženého plodu je slizký a hnědne. Pokud je cibule shnilá, pokuste se zjistit přesnou příčinu, abyste zachránili ostatní plody, jež ještě napadeny nebyly.

Nadměrná vlhkost cibuli nesvědčí

Když si uděláte zahrádku, na které chcete pěstovat ovoce, zeleninu a mnoho dalších produktů, musíte si předem zjistit, jaké jsou vhodné podmínky pro pěstování. Cibulovinám nesvědčí nadměrná vlhkost, jež způsobuje hnilobu. Samozřejmě že občas se přemokření nevyhnete, ale můžete mu předejít. Cibuli můžete pěstovat i ve velikém květináči, abyste se vyhnuli dešťům a přemokření.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud nastane situace, že je časté období dešťů, zkuste se tomu vyhnout. Nad zahrádku natáhněte plachtu nebo jinou látku, která zadrží vodu. Zároveň se zamyslete nad tím, zda by nebylo vhodné udělat u cibule drenáž, jež zabraňuje přelití. Právě to je totiž nejčastějším důvodem, proč cibule hnije.

Při pěstování cibule je potřeba střídat plodiny

Pokud budete každý rok pěstovat na zahrádce cibuli, zjistíte, že je úroda rok od roku horší. Můžete mít i větší problémy s nemocemi a škůdci. Plodiny byste měli na zahrádce střídat každý rok. Například cibuli je nejvhodnější pěstovat na místě, na kterém jste předtím pěstovali okurky nebo květák.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Prevence proti plísním u cibule

Cibule je napadena plísní primárně v nevhodných pěstebních podmínkách, ve vlhkém prostředí nebo když je pěstována v těžké půdě. Cibulovinu ochráníte pouze tak, že změníte podmínky, v nichž ji pěstujete. Cibuli sklízejte naprosto suchou a bez poškození, aby při skladování nezačala hnít. Častěji je napadána cibule z přímých výsevů než ta vypěstovaná ze sazečky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V místech, na nichž se často vyskytuje plíseň, je dobré použít fungicidy. Ty byste měli nanášet jako prevenci ještě předtím, než plíseň vznikne. Po objevení příznaků už fungicidní přípravek nezabere. Při nižších teplotách a vlhkém vzduchu se plíseň dokáže šířit i na další plodiny a rostliny. Snažte se ochránit vaši úrodu ještě předtím, než ji plíseň celou zničí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články