Efektivní hnojivo pro jahody je třeba aplikovat během květu. Vsaďte na to domácí a už nikdy nebudete rozmrzelí ze špatné úrody

                   

Na zahradách nás nejčastěji svými chutnými plody oblažuje pěstovaná kulturní forma jahodníku, obvykle nazývaná jahodník velkoplodý (Fragaria ananassa). Ovšem poměrně často lze potkat i oblíbený jahodník obecný (Fragaria vesca) obecně známý pod sympatickým názvem lesní jahoda. Oba tyto ovocné keříky však potřebují to správné hnojení, aby vás dokázaly zásobit chutnými plody po celou sezónu.

Hnojení v době květu

Nezáleží na tom, jestli máte doma jahody červnové nebo stáleplodící (nejlepší je samozřejmě oba druhy nakombinovat, abyste se ze sladké úrody mohli těšit co nejdéle). Jakmile začnou kvést, pak je vhodné sáhnout po vhodném hnojivu. Není nutné aplikovat chemii z obchodů, docela dobře si vystačíte i s tím, co najdete doma.

A co jahodám dopřát? Doporučena je kombinace manganistanu draselného a jódu. Tyto dvě složky dokážou ovocným keříkům dodat dostatek živin. Při správné aplikaci je také nijak neohrozí a jako bonus jde doslova o halířové položky, které pořídíte v každém lepším zahradnictví nebo poctivé drogerii. Zbývá je jen smíchat v tom správném poměru.

Hnojení jahod jódem a manganistanem

Pokud byste totiž některé ze složek aplikovali více, mohli byste jahody poškodit. Naopak přítomnost menšího, než doporučeného množství, by jim zase nezajistila tu správnou výživu. A kolik surovin tedy budete potřebovat?

  • 2 gramy manganistanu draselného,
  • 10 kapek jódu
  • a 11 litrů vody.
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vše pečlivě promíchejte a použijte jako zálivku. U klasických jahod vám bude stačit asi 500 ml tohoto hnojiva, u lesních jahod doporučujeme ještě asi třetinu množství ubrat. Zabráníte tak jejich nadměrnému zásobení živinami, což jim rozhodně nesvědčí. Obvykle stačí toto hnojivo aplikovat jednou a uvidíte, jak velká úroda šťavnatých a voňavých jahod vás za pár dní bude čekat.

Pravidla pro hnojení jahod

Pokud chcete hnojit jahody, ujistěte se, že k tomu máte ty správné podmínky. Určitě to nedělejte před deštěm, protože ten by z půdy mnoho živin zbytečně vyplavil. Ovšem hnojivo nesmíte aplikovat ani na suchou půdu, protože by mohlo popálit kořeny rostlin. Pokud je to tedy třeba, tak jahody nejdříve zalijte.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Hnojení jahod kávovou sedlinou

Jestliže však pěstujete jahody na záhonku několikátým rokem, může být půda příliš vyžilá na to, aby jí toto jediné hnojení stačilo. A po čem, tedy sáhnout? Skvělou službu vám udělá káva, respektive kávová sedlina. Ta obsahuje řadu důležitých látek:

  • vitamin B2,
  • vitamin B5,
  • vitamin B1,
  • vitamin B3,
  • kyselinu listovou,
  • mangan,
  • draslík
  • a hořčík.

Stačí vzít jednu lžičku sušené sedliny, přimíchat ji do substrátu k jahodě (v případě těch lesních opět množství o třetinu zmenšete) a dobře zalít. Toto hnojivo se skvěle hodí nejenom pro jahody, ale také pro mrkev, rajčata a okurky. Bez obav můžete použít jakoukoli sedlinu (z džezvy nebo třeba z kapslí), ale neměla by obsahovat cukr.

Jak hnojíte své jahody v květu vy?

Čerstvý lógr alias kávovou sedlinu lze okamžitě přisypat k rostlinám. Má to však svá pravidla
Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články