Založení jahodového záhonu na čínský způsob: Velkou úrodu lze získat i na malé ploše a s minimem námahy

                   

Právě teď jahody hojně vytvářejí nové šlahouny a brzy bude ten správný čas k tomu je zasadit. Pokud si z nich chcete vytvořit zcela nový záhon, řiďte se několika pravidly, která vám pomohou k maximální úrodě. Použijte je ovšem jen v případě, že pěstujete jahodník velkoplodý (Fragaria ananassa). Pro jahodník obecný alias lesní jahody (Fragaria vesca) se tyto tipy nehodí.

Použijte správnou techniku výsadby

Jahody sázejte do výživného a vzdušného substrátu, a to nejlépe do mezer v netkané textilii. Vzdálenost mezi sazenicemi může být klidně jen 20 centimetrů, bohatě to postačí. Netkanou textilii poté pokryjte mulčem například z kompostu nebo třeba posekané trávy či pilin. Mulč zabrání přístupu světla a eliminuje tak možný růst plevelů.

Mulč je potřeba obnovovat i po sklizni, protože v tomto období začínají jahody intenzivně růst a zakládat pupeny na další rok a je velmi důležité, aby pravidelně přijímaly vláhu. A právě mulč pomůže zabránit nadměrnému odparu vlhkosti a tím i přesušení jahod. Mulč je ovšem nutné správně aplikovat.

Jak položit mulč k jahodám

Jeden den před mulčováním záhonů je nutné jahody vydatně zalít dvojnásobnou dávkou vody, než je ta obvyklá. Použijte přibližně 20 litrů vody na 1 m2. Následující ráno částečně vyschlou zeminu rozvolněte například motyčkou, poté můžete přistoupit k aplikaci vhodného mulče. Mulč by měl rychle schnout a být prodyšný, jinak by jahodám spíše uškodil.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jako skvělé médium může v tomto případě fungovat například nasekaná sláma, napůl rozložené piliny, kompost, suchá tráva apod. Pokud se budete řídit těmito jednoduchými doporučeními, pak určitě při aplikaci mulče neuděláte chybu a jeho rozhození po záhonu jahodám jen prospěje.

Jaké jsou vaše tipy pro pěstování jahod?

Zopakujte si zásady pěstování jahod pěkně od začátku a ujistěte se, že opravdu děláte vše na své zahradě správně

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články