Hlavní pravidla skladování mrkve. Nehnije a udrží všechny vitamíny až do jara

Mrkev je plná zdravých vitamínů a minerálů. Rozhodně bychom ji měli jíst co nejčastěji. Abychom si ji ale mohli dopřávat, je potřeba mít ji neustále v zásobě. Ten, kdo si někdy vypěstoval vlastní mrkev, ví, že je mnohem chutnější, než mrkve kupované. A příští rok si můžete vysadit mrkve o to více, protože budete vědět, jak ji správně skladovat, aby vám vydržela uložena až do jara.

Kontrola kvality mrkve

Mrkev ke skladování musí být v perfektní kvalitě. Jakékoli známky poškození (ať už useknutý kousek mrkve, nebo jen nakrojená slupka) mohou způsobit pozdější hnilobu – a to nejen této jedné mrkve, ale i dalších uskladněných mrkví. Poškozené mrkve dejte do lednice a spotřebujte nejdříve. Pochybujete-li o zdraví mrkve, rozhodně ji neskladujte.

Příprava mrkve ke skladování

Mrkev, kterou chcete skladovat, musíte přetřídit a její povrch osušit. Aby déle vydržela, zastříhněte její zelené listy a teprve poté uložte do sklepa. Ve sklepě samotném musíte místo na mrkev připravit ještě před sklizní mrkve. Sklep vyčistěte od odpadu z minulého roku a vyneste taktéž všechnu loňskou zeleninu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vlhkost je důležitá

Monitorujte stav vlhkosti vzduchu v místnosti. Vlhkost by měla být 90-95 % a příznivá teplota skladování by měla být -2 .. + 2 stupně.

Způsoby skladování mrkve

Mrkev můžete skladovat několika různými způsoby. Zde je jejich výčet:

  • Vezměte dřevěné krabice a vložte do nich mrkev.
  • Můžete jej uložit do jehličnatých pilin a proložit je vrstvami mrkví.
  • Vezměte cibulové slupky a smíchejte je s mrkví. Poté vše vložte do pytlů, aby mrkev nehnila.
  • Smíchejte křídu a písek, poté mrkev složte ve vrstvách a posypte ji touto směsí.

Mrkev neskladujte v blízkosti jablek, protože jablka mohou dodat mrkvi svou vůni. Navíc jablka, jak postupně zrají, uvolňují plyn, který nutí rychleji zrát také mrkev. To způsobuje snížení její životnosti.