Hlavní tajemství a komplexní návod na pěstování paprik, aby byly velké a masité. Odměnou vám bude bohatá úroda

                   

Nezáleží na tom, jestli si vaše srdce získala paprika setá, zvaná též paprika roční (Capsicum annuum), nebo spíše pálivá paprika čínská (Capsicum chinense). Univerzální návod pro pěstování paprik totiž uplatníte na oba tyto druhy. Provedeme vás vším – od prvotního výsevu až po správnou péči během zrání plodů.

Důležité je už samotné klíčení semen

K tomuto kroku přistupujeme v březnu. Vždy je vhodné vybrat odrůdy přizpůsobené našemu klimatu. Klíčení probíhá na vlhké vatě, ale aby bylo maximálně úspěšné, použijte jednoduchý trik. Nejdříve namočte semena do vody a jakmile nabobtnají, přesuňte je na 12 hodin do lednice. Teprve poté je nechte naklíčit a následně je svěřte výsevnímu substrátu.

iZdroj fotografie: Pexels

Pamatujte si, že paprika setá nemá ráda přesazování

Zapomeňte však na hromadný výsev do velkého truhlíku. Papriky příliš neholdují přesazování, mnohem lepší službu jim uděláte rašelinovými květináčky nebo tabletami, které lze později snadno přesunout do větší nádoby, aniž byste jakkoliv poškodili kořenový systém. A jak na správnou zálivku? Během týdne potřebují zalévat 2–3x, větší intenzitou byste je přemokřili.

Nezapomeňte ani na optimální vlhkost

Sazenice paprik by měly alespoň zpočátku vyrůstat při vzdušné vlhkosti 60–65 %. Poprvé by se poté měly přihnojit ve chvíli, kdy se u nich vyvinou první dva pravé listy. Jedině tak budou později jejich plody plné vitamínů (A, C a K), ale také draslíku, hořčíku, fosforu a vápníku. Mimochodem, věděli jste, že nejbohatší na vitamíny je paprika červená?

iZdroj obrázku: Pixabay

Tajemství pěstování paprik tkví také ve správné půdě

I po přenesení na definitivní místo potřebují papriky tu správnou péči. Svědčí jim nepřímé slunce a půda s neutrální kyselostí. A vyhněte se plodinám, které jejich růst zpomalují. Jde zejména o nejrůznější lilky (včetně rajčat) nebo luštěniny. Pěstovat tyto druhy na jednom záhonku tak rozhodně není dobrý nápad. Dobrými sousedy jsou naopak bazalka, cibule, měsíček, lichořeřišnice a česnek.

Mladé sazenice je třeba zastřihnout

Nezapomeňte také na dobré propracování půdy

Zejména paprika čínská (Capsicum chinense) je náročná na místo okolo kořenů. Průběžně tedy půdu kypřete a propracovávejte do hloubky. Totéž však prospěje všem papričkám. Poprvé pohnojte papriky dva týdny poté, co je svěříte zemi, další vyživení by mělo přijít v době květu. Následně pokračujte v hnojení každé dva týdny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články