Přihnojování dřevěným popelem zachrání řadu rostlin hrobníkovi z lopaty, ale nesprávná aplikace je však může naopak zahubit

                   

Dřevěný popel je možné na zahradě využít opravdu mnoha způsoby. Skvěle se hodí například pro zlepšení kyselých půd, ovšem dokáže do půdy dodat také řadu živin. Jde především o železo, fosfor, mangan, hořčík, vápník, draslík a důležité stopové prvky. Avšak pokud to s hnojením dřevěným popelem myslíte vážně, pro jistotu si ověřte pH půdy na své zahradě, jinak byste se mohli při péči o své záhonky nehezky spálit.

Jak poznat kyselou půdu

Jednoduše si nechte udělat rozbor a zjistěte, zda máte co do činění s kyselou nebo zásaditou půdou. A jak se v naměřených hodnotách vyznat?

  • PH 7.0 je považováno za neutrální.
  • Hodnota pod 7,0 je kyselá a nad ni naopak alkalická.

Není však nutné vsázet na práci odborníků, poměrně dobře se zorientujete i díky obyčejným indikačním papírkům, které seženete v zahradnictví nebo i v lékárně.

A jak na to? Vezměte 1 díl suché zeminy a nasypte ho do vhodné nádoby, poté přilijte 3 díly destilované vody a důkladně promíchejte. Roztok nechte odstát a dobře usadit (nejlépe přes noc). Poté ponořte testovací papírek do vody a podle barevné škály odečtěte hodnotu. A není třeba utrácet za drahé modely, bohatě vám stačí testovací papírek, který měří hodnoty pH 4,5 až 8,0, což je pro zahradu dostačující.

Jak hnojit dřevěným popelem

Pokud s hnojením teprve začínáte, není třeba myslet na žádné složitosti. V zimě nebo brzy na jaře ho jednoduše rozhoďte na záhony. Vrstva popela může být až 1 cm. Jestliže se rozhodnete hnojit později, pak dbejte na to, aby byl do půdy vždy přidáván ve vzdálenosti 4–5 cm od kořenů rostlin, jinak by mohlo dojít k jejich popálení. Vždy se také musí zahrabat do země. A kolik popela použít? Jeho množství by nemělo překročit 50–70 gramů na m2.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jiná situace nastává ve chvíli, kdy chcete pohnojit záhon, na který jste předtím vyseli květiny nebo zeleninu. Pokud to neuděláte ihned, budete si muset počkat. Jakmile se totiž objeví první drobné výhonky rostlin, je nutné počkat s hnojením alespoň dva týdny. Je to kvůli tomu, že popel zvyšuje pH půdy (jinými slovy ji alkalizuje), což může být pro mladé rostliny tak velkým šokem, že uhynou.

Jak použít popel při výsadbě

Některá zelenina (například rajčata nebo zelí) popel přímo miluje. Proto ho použijte při její výsadbě. A jak na to? Na dno výsadbové jámy nasypte jednu nebo dvě polévkové lžíce velmi jemně prosetého popela. U zelí pak můžete vsadit i na popel rozhozený na povrch záhonu. V této formě efektivně zabraňuje hnilobě a je také účinný proti housenkám běláska zelného. Popel do výsadbové jamky i na povrch záhonu lze aplikovat zároveň.

Jak nastražit popel proti slimákům

Tito škůdci opravdu nemají rádi popel, protože dráždí jejich jemná těla a doslova z nich vysává vodu, proto je vhodné popel rozhodit po záhonech, kde pěstujeme malé sazeničky a semenáčky. Ale nezapomeňte na to, že pokud se dřevěný popel dostane do kontaktu s vodou, ztrácí svůj odpuzující účinek proti slimákům. V takovém případě je třeba aplikaci postřiku opakovat. Ve vysokých dávkách vám pak popel účinně pomůže i v boji proti drátovcům.

iZdroj fotografie: Pixabay

V takovém případě je nutné použít na začátku sezóny 1 kilogram popela na metr čtvereční půdy. Nezapomeňte také na to, že pH popela se liší podle jeho původu. Popel z tvrdého dřeva se pyšní vysokým pH s hodnotou pohybující se v rozmezí 12–13. Jde především o dřevo topolu, buku či dubu. Měkké dřevo má hodnoty o něco mírnější, pohybují se kolem 10. Z živin najdeme v popelu hlavně vápník, hořčík, sodík, fosfor nebo draslík.

Které rostliny nehnojit popelem

Avšak ne pro všechny plodiny na zahradě se popel hodí. Problém s ním budou mít především ty kyselomilné, jako jsou třeba borůvky, rododendron, měsíček lékařský, begonie, azalka, okrasná trnka, brusinka, klikva, okrasný dub, magnolie, jehličnany, vřes nebo půvabné hortenzie. Pro tyto rostliny je lepším hnojením káva, která obsahuje například vitamín B5 (kyselina pantothenová), vitamín B3 (niacin), mangan, draslík a hořčík.

Hnojíte na zahradě popelem, nebo se spoléháte na jiné způsoby výživy?

Chcete své rostliny vyživit ještě o něco lépe? Vsaďte na jednoduché třísložkové hnojivo pro vaše rostliny (droždí, popel a soda)
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Zobrazit další články