Hnojení jahod během kvetení je důležité, sázkou na jistotu jsou minerální hnojiva. Odvděčí se výstavní sklizní

                   

Jahody patří na našich zahradách k nejoblíbenějším druhům ovoce. A nezáleží na tom, zda se vám na záhoncích rozpíná jahodník obecný (Fragaria vesca) alias drobná lesní jahoda, nebo její vyšlechtěná kulturní forma jahodník velkoplodý (Fragaria annanassa). Péče o ně je velmi podobná. A na co se zaměřit v období květu, abyste jahody sbírali po kilech?

Sázkou na jistotu jsou minerální hnojiva

Jahody rozhodně nestačí hnojit jen ve chvíli, kdy je vysadíme. Stejně důležité je to i v období kvetení a následného dozrávání plodů. Vsadit můžete na oblíbená minerální hnojiva, jež obsahují všechno potřebné v té správné koncentraci. Pořídíte je jednoduše v obchodech.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na namíchání vlastní výživné směsi

Jestliže vám komerčně vyráběná minerální hnojiva z jakéhokoliv důvodu nevyhovují, namíchejte si svůj vlastní hnojivý elixír. Dobrým základem je fosfor a draslík. V pěti litrech vody jednoduše rozmíchejte kávovou lžičku dusičnanu draselného nebo jednu polévkovou lžíci monofosforečnanu draselného.

A pokud se rozhodnete vsadit na oblíbený superfosfát, pak použijte 30 gramů rozmíchaných v deseti litrech vody. Všechna tato hnojiva vám vystačí na jeden metr čtvereční záhonu. Nebojte se, přehnojení vašich rostlin zcela jistě nehrozí. Naopak. Vezmou si jen tolik živin, kolik budou potřebovat.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zahrádkářům se pro hnojení jahod osvědčuje i kyselina boritá

Působí totiž zároveň jako fungicid a jahody tak chrání před celou řadou nepříjemných nemocí. Pouhé čtyři gramy kyseliny borité rozmíchejte v deseti litrech vody a použijte jako běžnou zálivku. Zbavíte se tak zároveň hniloby kořenů nebo houbových skvrn na listech, jež dokáží jahodníky v krátkém čase zcela zahubit.

Vsadit lze i na dřevěný popel

Pokud se nechcete spoléhat jednotlivé chemické komponenty hnojiv z obchodů, pak si jednoduše namíchejte svoje vlastní. Postačí vám k tomu obyčejný dřevěný popel, z něhož připravíte výluh. Jeden šálek popela (cca 200 gramů) rozmíchejte v deseti litrech vody a nechte přes noc odstát. Přeceďte a použijte jako zálivku, na každý keř jahodníku potřebujete asi 0,7 litru.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pro hnojení jahod využijete i droždí

Připravte si vhodnou nádobu, do které nalijete necelé tři litry vody. Přidejte 12 gramů čerstvého droždí a jednu lžíci cukru. Promíchejte a nechte odstát. Jakmile se na hladině objeví pěna, máte hotovo, přilijte dalších 10 litrů vody a zalijte jahody. Půl litru na rostlinu bude bohatě stačit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články