Specializované hnojení jahod, díky němuž zůstanou v plné plodnosti až do konce sezóny. Stačí sáhnout do domácí spíže

                   

Když se řekne jahody, vybaví se nám obvykle pěstovaná kulturní forma jahodníku, jež je nazývána jahodník velkoplodý (Fragaria ananassa). A není divu, vždyť právě toto ovoce patří v létě k tomu nejoblíbenějšímu, které je možné na zahradách vypěstovat. Abyste však mohli sklízet úrodu chutných a šťavnatých jahod opravdu dlouho, potřebujete znát jeden malý trik.

Hnojení jahod droždím

Droždí v sobě obsahuje prospěšné kvasinky, které pomáhají rostlinám lépe využívat živiny z jejich okolí. Ano, tak prosté to je. A právě proto byste s jeho pomocí měli nyní jahody pohnojit. A jak na to? Připravte si:

  • 100 g droždí,
  • 10 l vody
  • a cukr (1 lžíce).

Samotná příprava je velmi jednoduchá. Cukr stačí rozmíchat ve vodě a následně přidat čerstvé droždí. Směs nechte dvě hodiny odstát. Poté přeceďte, pokud je to třeba, a použijte jako zálivku na jahody. V případě potřeby si jí samozřejmě připravte více. Jedno pohnojení během dozrávání plodů stačí.

Může být i sušené droždí?

Pokud nemáte doma čerstvé droždí, pak můžete bez obav vsadit i na to sušené. Má to však svá specifika. Především je třeba dávat pozor na množství – sušené droždí je totiž koncentrovanější. Stačí tedy, když ho použijete cca desetinu (tedy deset gramů). A ve vodě by si mělo pobýt o něco déle, aby se aktivovalo – nejméně tři hodiny. Vše ostatní zůstává stejné.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak hnojit droždím lesní jahody

Na zahradách je často k vidění i jahodník obecný (Fragaria vesca), obecně známý též jako lesní jahoda. A jak hnojit ten? Nepotřebuje tolik živin jako jeho velkoplodý příbuzný, takže uvedené množství droždí lze bez potíží připravit v 15 litrech vody a teprve ho použít jako zálivku. Je to opravdu jednoduché.

Bílé jahody – jak hnojit

A ještě jednu zajímavou odrůdu jahod lze na zahradách nalézt – bílé jahody. A to například v kultivarech Albicarpa, White Delight, White Giant Krem, Pineapple Crush, White Solemacher a White Soul. Jejich hnojení je velmi obdobné jako u běžných jahod. Hnojení bílých jahod je však vhodné provést dvakrát – s odstupem 14 dní. Na přísun živin jsou totiž o něco náročnější.

Na co nedáte při pěstování jahod dopustit vy?

Přemýšlíte nad tím, jak vypěstovat bohatou úrodu jahod? Inspirujte se těmito tipy
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Zobrazit další články