Vyživení zelí tak, aby letos plodilo opravdu maximálně. Stačí smíchat 4 složky, které perfektně vyživí celý záhon

                   

Hlávky zelí mohou být ještě křehčí a šťavnatější než z obchodu. A nemusíte kvůli tomu chodit pro drahá hnojiva z obchodu. Vše potřebné najdete i ve spíži nebo v zahradním domku. Potřebovat budete jenom čtyři suroviny. Ty však musíte smíchat ve správném poměru a aplikovat na záhon se zelím v tu správnou dobu.

Vyživte zelí vaječnými skořápkami a hořčicí

Zelí nepotřebuje ke své spokojenosti nic složitého. Naopak. Bohatě postačí, pokud sáhnete k domácím zásobám. Budete potřebovat 4 složky:

  • 1 polévková lžíce vaječných skořápek,
  • 1 polévková lžíce dřevěného popela,
  • 1 lžička superfosfátu
  • a 1 lžička hořčičného prášku.

A jak z těchto složek připravit hnojivo? Připravte si 10 litrů vody. Použijte tu dešťovou nebo alespoň odstátou z vodovodu. Nalijte ji do vhodné nádoby a nasypte do ní popel a vaječné skořápky. Poté nechte 24 hodin odstát. Pak do vody přidejte superfosfát a hořčičný prášek a vše dobře promíchejte. Nyní už máte hnojivo pro zelí skoro hotové. Nyní ho už je musíte správně naředit, abyste svému zelí spíše neublížili.

Pohnojte zelí správným způsobem

Jakmile máte hnojivo hotové, nařeďte ho 10 litry vody. V tuto chvíli máte hotovou dávku pro své zelí. Měla by vystačit na jeden běžný záhon, pokud ji použijete jako zálivku. Tu však nikdy neaplikujte na suchou půdu. Naopak – substrát musíte předem navlhčit, protože jinak by hrozilo poškození citlivých kořenů vašeho zelí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A kdy toto hnojivo aplikovat? První dávka by měla přijít na záhon někdy na začátku července. Druhou aplikujte zhruba tři týdny před sklizní. To by mělo stačit k tomu, aby bylo zelí dokonale vyživeno vším, co pro svou spokojenost potřebuje. Jeho hlávky budou poté velké, chutné a maximálně šťavnaté.

Booster pro rychlejší vyzrávání

Pokud máte dojem, že ani přes toto hnojení vaše zelí neroste a nevyzrává tak, jak by mělo, nakopněte ho tím správným způsobem. Ani tentokrát nemusíte do obchodu, vystačíte si jen s tím, co vám roste na zahradě. Stačí použít kopřivy, upravené tím správným způsobem. Kopřivová jícha je totiž pro zelí doslova jako stvořená. Živiny v ní totiž košťáloviny vyživují tím správným způsobem.

Musíte jí však dát čas k tomu, aby dostatečně dozrála. V létě bude potřebovat asi 10 dní k tomu, aby se listy kopřiv dokonale rozložily. A jak vše připravit? Vezměte dostatečně velkou nádobu (měla by mít objem okolo 10 litrů) z plastu nebo ze dřeva. Kovová být nesmí, protože kov potlačuje žádoucí procesy při rozkládání rostlinného materiálu a ničí některé důležité živiny.

Příprava kopřivové jíchy

A jak postupovat při výrobě boosteru pro zelí? Je to velmi jednoduché – vhodnou nádobu naplňte kopřivami asi do jedné třetiny. Následně je zalijte vodou. Její hladina by měla dosahovat asi 10 centimetrů od okraje nádoby. Jícha totiž bude během přípravy bobtnat a snadno by mohla přetéct, pokud byste to s množstvím tekutiny přehnali. Nádobu následně umístěte na chráněné místo.

Mělo by se nacházet dál od domu, dokáže totiž velmi silně zapáchat. Bude trvat asi 14 dní, než se na hladině přestane objevovat bílá pěna. To značí, že je kopřivová jícha hotová. Během této doby je však nutné vše několikrát promíchat, aby se celý proces urychlil. Až bude jícha hotová, přeceďte ji a nařeďte vodou v poměru 1:15. Poté tímto hnojivem zalijte záhon se zelím.

A jaké jsou vaše tajné tipy pro úspěšné pěstování zelí?

Chcete pěstovat zelí ještě efektivněji? Naučte se, jak na smíšené kultury a jak a proč kombinovat rostliny na záhonu
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články