Pohnojte a ochraňte své okurky mlékem. Budou plodit tak, jako už dlouho ne a vyhnou se jim i choroby a škůdci

                   

Mléko v sobě obsahuje mnoho cenných živin. Jde především o vápník, draslík, měď, dusík, železo, hořčík, mangan, fosfor, síru a další. Není tedy překvapením, že může posloužit i jako skvělá výživa pro rostliny. Zároveň ho lze použít i jako prostředek proti škůdcům a chorobám. A jaký poměr mléka a vody použít v případě oblíbené okurky seté (Cucumis sativus)?

Zalévání okurek mlékem

Pro zalévání okurek si připravte roztok – a to smícháním 1 litru nízkotučného mléka a 5 litrů vody. Vše důkladně promíchejte a aplikujte jako zálivku. Na jednu rostlinu budete potřebovat asi 0,5 litru tekutiny. Použít je však možné i fermentované mléčné výrobky. Ty mohou navíc zvýšit výnos a zabránit předčasnému žloutnutí a vadnutí listů.

V takovém případě se používá 1 litr kefíru, syrovátky nebo jogurtu, zředěných v 10 litrech vody. Jedna sazenice potřebuje asi 1 litr tohoto hnojiva. Hnojení je nutné provádět po celou vegetační sezónu, a to v intervalu 7 až 10 dnů. Poprvé je možné okurky pohnojit 3 až 4 dny po výsadbě.

Postřik mlékem na okurky

Kromě hnojení vám však i mléko a výrobky z něj mohou pomoci s ochranou proti škůdcům a nemocem. Jde například o:

  • mšice,
  • plíseň okurkovou,
  • plíseň šedou,
  • hnilobu kořenů,
  • bakterióza,
  • padlí na okurkách apod.
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Klíčem k úspěchu je jód, který obsahuje mléko v poměrně hojném množství. Působí totiž jako antiseptikum. Samotné mléko pak na listech vytvoří i ochranný film, který slouží jako bariéra proti škůdcům. Nejde však o prostředek příliš vhodný do skleníku – už po několika hodinách totiž začíná při vyšších teplotách opravdu nepříjemně páchnout.

Jak namíchat mléčný postřik na okurky

Pokud však chcete ochranu svých sazenic zvýšit, pak mléčný roztok ještě vylepšete a připravte ho takto:

  • 1 litr mléka,
  • 30 kapek jódu,
  • 1 polévková lžíce tekutého mýdla.

Vše promíchejte a aplikujte postřikem. Mýdlo pomůže roztoku lépe přilnout k rostlině a zaručí jí tak lepší ochranu. Jód pak ještě více posiluje antiseptické vlastnosti celého ošetření. Výživné látky v mléce také příznivě působí na zdraví a chuť plodů. Budou pak obsahovat mnohem více cenných výživových látek v v jejichž čele stojí komplex vitaminů B a vitamin C, ale i síra, mangan, fosfor, vápník, draslík a bór.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rady pro stříkání okurek mlékem

Je nutné pamatovat především na to, že aby byl postřik mlékem účinný, je nutné ho používat hlavně preventivně, a to již od začátku pěstování těch nejmenších sazenic. Pokud ho začnete aplikovat až na napadené rostliny, příliš mnoho už toho nezmůže. Stejný postřik lze používá i na cukety nebo třeba na rajčata.

Jak přírodní prostředky používáte při pěstování okurek?

Okurky je možné pěstovat i na balkóně. Podívejte se, jak na to
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články