Usnadněte si ochranu i hnojení okurek díky docela obyčejným slupkám z cibule: Zapomenutá finta protřelých zahrádkářů

                   

Okurka setá (Cucumis sativus) je na našich zahradách velmi oblíbená. Pokud si však chcete užít maximální úrodu plodů, musíte chránit rostliny před škůdci a chorobami, správně je zalévat a také přihnojovat. A ve většině těchto oblastí vám budou skvělými pomocníky právě slupky z cibule. Jak je využít tak, abychom z nich získali opravdu vše, co nám v tomto ohledu mohou poskytnout?

Hnojení okurek slupkami z cibule

Cibulové slupky v sobě obsahují množství důležitých stopových prvků a vitamínů. Ty dokážou při použití ve formě hnojiva aktivovat růst rostlinných pletiv, a jako bonus je i ochrání před škodlivými mikroorganismy. Cibulové slupky je pro hnojení okurek vhodné sbírat nejlépe po celý rok, aby jich poté během vegetační sezóny bylo dost. Je třeba je vždy vysušit a vložit do látkového sáčku, kde nehrozí jejich zapaření.

A jak je používat? K získání účinného hnojiva budete potřebovat asi 200 gramů slupek z cibule a 1 kbelík vody. Nechte namočené tři dny a poté přeceďte. Hotový nálev použijte ihned jako zálivku, jinak se může začít kazit. Pokud chcete přípravu cibulového hnojiva na okurky urychlit, použijte horkou vodu. Kbelík naplňte slupkami do poloviny a zalijte horkou vodou. V tomto případě vám na louhování stačí jen dva dny. Infuzi je však třeba naředit vodou v poměru 1 : 1.

Výhody cibulových slupek pro okurky

Okurky potřebují hodně živin, proto je vhodné hnojit je cibulových hnojivem každých 14 dní. Jeho účinné složky mimo jiné:

  • stimulují imunitní systém okurek,
  • posilují poškozené a nemocné sazenice
  • a nabídnou i antibakteriální vlastnosti, takže vám pomohou v boji proti různým chorobám.
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Z účinných látek je třeba jmenovat především karoten, což je imunostimulant a přírodní antioxidant. Právě tato látka zvyšuje odolnost mladých sazenic proti plísním a hnilobě. A důležité jsou také vitamíny skupiny B, které aktivně podporují růst a plodnost okurek. A aktivní kyselina nikotinová zase pomáhá rostlinným pletivům se zpracováním síry, kyslíku a dusíku. Jejich využitelnost se tedy u okurek významně zlepší.

Cibulové slupky lze aplikovat i přímo

Z další látek najdete ve slupkách z cibule také vitamíny C, E a PP, quercetin, fytoncidy, draslík, železo, fosfor, bór, síru, vápník, hořčík a jód. Společně brání předčasnému žloutnutí listů okurek a celkově je posilují. Na jejich sílu však lze vsadit už při výsadbě, kdy je jinak použití jakýchkoliv hnojiv zakázáno. Stačí je totiž jednoduše zapracovat přímo do zeminy, do které okurky vysazujete.

Jak hnojíte okurky na zahradě vy?

Jen správné hnojení pro spokojenost okurek nestačí. Naučte se je také správně vyvazovat
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články