Rajče jedlé, též lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.) je jednou z nejoblíbenějších plodin, které je možné na našich zahradách pěstovat. A jak zajistit, aby byla úroda vydatná a rostliny samotné netrpěly náchylností na různé choroby a škůdce? Hnojte je tak, aby si vyvinuly silné kořeny. I když se říká, že se tento krok musí provést těsně po výsadbě, není tomu tak – hodně ještě lze v této oblasti dohnat i na počátku léta.
Hnojení pro rajčata na počátku léta
V této době se všechny výživové preparáty obvykle soustředí na tvorbu plodů, to je ovšem chyba. Stejně důležité je podpořit i rozvoj kořenů. A jak toho dosáhnout? Připravte si hnojení z těchto látek:
- 1 velká hrst popela ze dřeva
- dvě velké lžíce slepičího hnoje
- 1 velká hrst humusu
- a dvě lžíce kvalitního rajčatového protlaku.
Vše smíchejte a zalijte litrem vody. Nechte přes noc odstát. Následně rozřeďte své hnojivo přidáním dalších 10 litrů vody a použijte jako zálivku pro rajčata. Jedno aplikování stačí – dále už můžete hnojit svými osvědčenými přípravky pro maximalizaci plodnosti přesně tak, jak jste zvyklí. A pokud vám nějaké hnojivo zbude, jednoduše ho vylijte na kompost. I jemu dokáže dodat cenné výživové látky.
Proč hnojit rajčatovým protlakem
Dost možná vás poslední ingredience v tomto seznamu zarazila – ale je tu vlastně ze zcela logického důvodu. Plody rajčat obsahují celou řadu cenných látek. Jde například o vitamíny C, B, E, draslík, karoten, lykopen, zeaxanthin či lutein. A tyto látky jsou prospěšné nejenom pro lidi – ocení je i rostliny, které si aktivně vytvářejí silný kořenový systém.
Aby však byla aplikace hnojiva úspěšná, nesmíte zanedbat jeden aspekt – a to kvalitu rajského protlaku. V ideálním případě byste měli použít nějaký ze svých domácích zásob. Pokud jste však odkázaní na kupované produkty, pak vybírejte ty nejlépe v biokvalitě – bez konzervantů a s minimem soli (nejlepší by bylo používat protlak zcela bez tohoto minerálu).
Jaké jsou vaše triky pro pěstování rajčat?