První velmi důležitý lektvar pro rajčata: Po prvním zalití okamžitě přejdou k růstu, zesílí se jim kořeny a začnou instantně plodit

                   

Rajče jedlé, též lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.) je jednou z nejoblíbenějších plodin, které je možné na našich zahradách pěstovat. A jak zajistit, aby byla úroda vydatná a rostliny samotné netrpěly náchylností na různé choroby a škůdce? Hnojte je tak, aby si vyvinuly silné kořeny. I když se říká, že se tento krok musí provést těsně po výsadbě, není tomu tak – hodně ještě lze v této oblasti dohnat i na počátku léta.

Hnojení pro rajčata na počátku léta

V této době se všechny výživové preparáty obvykle soustředí na tvorbu plodů, to je ovšem chyba. Stejně důležité je podpořit i rozvoj kořenů. A jak toho dosáhnout? Připravte si hnojení z těchto látek:

  • 1 velká hrst popela ze dřeva
  • dvě velké lžíce slepičího hnoje
  • 1 velká hrst humusu
  • a dvě lžíce kvalitního rajčatového protlaku.

Vše smíchejte a zalijte litrem vody. Nechte přes noc odstát. Následně rozřeďte své hnojivo přidáním dalších 10 litrů vody a použijte jako zálivku pro rajčata. Jedno aplikování stačí – dále už můžete hnojit svými osvědčenými přípravky pro maximalizaci plodnosti přesně tak, jak jste zvyklí. A pokud vám nějaké hnojivo zbude, jednoduše ho vylijte na kompost. I jemu dokáže dodat cenné výživové látky.

Proč hnojit rajčatovým protlakem

Dost možná vás poslední ingredience v tomto seznamu zarazila – ale je tu vlastně ze zcela logického důvodu. Plody rajčat obsahují celou řadu cenných látek. Jde například o vitamíny C, B, E, draslík, karoten, lykopen, zeaxanthin či lutein. A tyto látky jsou prospěšné nejenom pro lidi – ocení je i rostliny, které si aktivně vytvářejí silný kořenový systém.

iZdroj fotografie: Pixnio
Zdroj fotografie: Pixnio

Aby však byla aplikace hnojiva úspěšná, nesmíte zanedbat jeden aspekt – a to kvalitu rajského protlaku. V ideálním případě byste měli použít nějaký ze svých domácích zásob. Pokud jste však odkázaní na kupované produkty, pak vybírejte ty nejlépe v biokvalitě – bez konzervantů a s minimem soli (nejlepší by bylo používat protlak zcela bez tohoto minerálu).

Jaké jsou vaše triky pro pěstování rajčat?

Vyzkoušet můžete i hnojivo na rajčata plné fosforu ze slupek z banánu
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články