Aby byla úroda rajčat maximální, je nezbytné vyživit je kvasnicemi – známe ideální poměry všech složek i optimální harmonogram hnojení

                   

Kvasnice jsou při hnojení rajčat (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.) opravdu nenahraditelnými pomocníky. Rozhodně je však nelze používat bezhlavě, jejich nadměrné množství totiž může rostlinám uškodit. A rozhodně na ně nelze spoléhat jako na jediný zdroj výživných látek. Ve skutečnosti jich totiž příliš neobsahují – jen pomáhají rajčatům využít ty z okolí.

Hnojivo z kvasnic pro rajčata

Ovšem obyčejné hnojivo z kvasnic není pro rajčata ani zdaleka dostatečné. Proto ho doporučujeme smíchat ještě s jednou složkou – rajčatovým protlakem. Ten totiž paradoxně obsahuje všechny živiny, které rajčata potřebují. A stačit vám bude i ten nejlevnější z obchodu. A jak tedy na přípravu?

  • 100 gramů čerstvého droždí,
  • 2 polévkové lžíce rajčatového protlaku
  • a 500 ml teplé vody.

Protlak zřeďte ve vodě a rozdrobte do ní droždí. Pokud nemáte po ruce protlak, můžete místo něj přidat jednu lžíci cukru nebo třeba dvě lžíce marmelády či džemu, který už nechcete používat do vaření, jako akcelerátor pro kvasinky poslouží tyto složky přímo skvěle. Počkejte, dokud se organismy neaktivují. To by mělo trvat asi 20 až 30 minut.

Jak hnojivo pro rajčata naředit

V této podobě by však toto hnojivo pro rajčata bylo příliš koncentrované. Je tedy třeba ho naředit asi 10 litry vody. Ta musí být teplá, odstátá a bez chlóru. A pak už vám zbývá jen ředění těsně před zálivkou. Hnojivo přeceďte, nařeďte v poměru 1:5 (na jeden díl hnojiva použijte pět dílů vody) a zalijte rajčata. Opakujte každý týden. Občas však toto hnojení musíte obměnit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Triky pro hnojení kvasnicemi

I když se říká, že čerstvě přesazené sazenice není vhodné hnojit vůbec, není to tak úplně pravda. Čtvrtý nebo pátý den po přesazení jim prospěje právě hnojivo z kvasnic (v opravdu chudých půdách ho můžete aplikovat po oba dva dny). Postačí vám 200 ml hotového hnojiva na rostlinu. Hnojivo vždy aplikujte na vlhkou půdu a přecezené – nerozmíchané zbytky kvasnic by mohly v substrátu začít plesnivět, což rozhodně není žádoucí.

Toto hnojivo je navíc vhodné aplikovat nejenom ke kořenům, ale i na listy. Jednoduše zalijte rajčata tak, aby byla jejich spodní část smočená celá. Dovolíte jim tak absorbovat maximum živin. Ale dejte pozor, aby se přitom u kořenů rostlin nevytvořilo bláto. To by omezilo přísun kyslíku, což kořenům rozhodně nesvědčí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Hnojení rajčat popelem ze dřeva

Živé organismy, jimiž kvasinky jsou, totiž napomáhají vašim rajčatům lépe hospodařit s vodou a minerály. Zároveň však z půdy „vytahují“ draslík. A protože i ten potřebují rajčata ke svému úspěšnému růstu, musíte ho vždy dodat do zeminy zpátky. Skvěle vám s tím pomůže dřevěný popel, který draslík obsahuje ve velkém množství.

Ve 200 gramech popelu ze dřeva najdete přibližně 4 g draslíku a spolu s ním i 1,5 g fosforu a 12 g vápníku. A jak ho použít jako hnojení pro rajčata? Jednu lžíci zalijte sklenicí teplé vody a nechte odstát přes noc. Přeceďte, nařeďte do množství deseti litrů a zalévejte rajčata jednou za tři týdny (v tuto dobu hnojení kvasinkami vynechte).

Jak se o svá rajčata staráte vy?

Návod, jak si jednoduše připravit hnojivo z droždí. Zvládne to úplně každý
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články