Největší tajemství pěstování sladších rajčat podle vědy: Tento prvek potřebují ve výživě ze všeho nejvíce

Pokud chcete, aby vaše rajčata více plodila, dopřejte jim dostatek toho nejdůležitějšího výživového prvku vůbec.

Zdroj fotografie: Shutterstock

Chutné, šťavnaté a sladké rajče jedlé (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.) patří na záhoncích i ve sklenících k velmi často pěstovaným druhům zeleniny. Jeho plody obsahují navíc mnoho užitečných látek, jak jsou například vitamíny C, B, E nebo minerální látky jako draslík a hořčík. A samozřejmě v nich také najdeme i karoten, lykopen, zeaxanthin a lutein, což jsou skvělé přírodní antioxidanty.

Fosfor pro rajčata

Tuto zeleninu je nutné vyživovat komplexními hnojivy už od doby, kdy poprvé nasadí na květy. Ovšem jeden prvek je v tomto ohledu vůbec nejdůležitější – fosfor. Působí totiž pozitivně jak na velikost plodů, tak i na sladkost rajčat. Pokud ho tedy nebudou mít vaše sazenice dostatek, nikdy se vysněné úrody těch nejbáječnějších plodů nedočkáte. A jak ho dodat rostlinám přírodními cestami?

Kostní moučka pro rajčata

Pokud doma máte toto pohnojení, pak byste měli vědět, že je vynikajícím zdrojem fosforu. V objemu kostní moučky totiž najdete asi 18–24 % a nechybí ani dusík (0,7–7 %). Právě kostní moučku byste proto měli použít pro sladší rajčata. Navíc je v obchodech k dostání za velmi příznivou cenu. A stačí ji jen zapracovat do půdy.

Zdroj fotografie: Pixabay

Banánová slupka pro rajčata

I banánové slupky, které běžně vyhazujeme jako odpad, jsou bohaté na fosfor, dusík a draslík. Pomáhají také rajčata ochránit před škůdci a chorobami a zároveň zajišťují, že mladé sazenice i starší rostliny kvetou opravdu dlouho. Do zálivkové vody určené pro rajčata stačí přes noc naložit banánové slupky (na 5 litrů stačí dva až tři kusy) a poté použít jako zálivku.

Rýžová voda jako hnojivo

Pokud necháte přes noc rýži namočenou ve vodě a poté ji rozmixujete na kaši, vznikne vám skvělé hnojivo s vysokým obsahem fosforu. Použít lze samozřejmě i vodu po vaření rýže – nesmí však být osolená. Pokud nebudete hnojivo před použitím cedit, pak zbytky rýže překryjte malým množstvím zeminy, aby neplesnivěly.

Která přírodní hnojiva dopřáváte rajčatům vy?

Chcete si opatřit ještě účinnější hnojivo na rajčata plné fosforu? Pak si vyrobte jednoduché hnojivo ze slupek z banánu