Pohnojte rajčata jako naši předkové a už po týdnu začnete úrodu sbírat do kbelíků. Bude jich tolik, že nebudete vědět, co s nimi

                   

Také vám rajče jedlé alias lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.) na zahradě nechce plodit? Pak mu pomozte tím nejjednodušším a přitom velmi efektivním způsobem. Jedna jediná ingredience z kuchyně bohatě postačí.

Proč rajčata neplodí? Zkontrolujte je

Pro začátek byste však měli vědět, že ne vždy musí být problém jen v živinách. Jako první tedy zkontrolujte výskyt nejrůznějších chorob, jež se mohou na plodnosti těchto rostlin nepříjemně podepsat. Ve hře je především septorióza rajčete, plíseň bramborová a plíseň šedá, která se často objevuje i na paprikách a tykvovité zelenině (cuketa, okurka, dýně apod.).

iZdroj fotografie: Pxhere
Zdroj fotografie: PxHere

Teprve ve chvíli, kdy tyto faktory vyloučíte, přistupte ke správnému hnojení. Opravdu s ním můžete začít kdykoliv, třeba i v polovině sezóny. U rajčat, vyznačujících se divokým a bujným růstem, totiž není na podporu plodnosti nikdy pozdě. To vám řekne každý zkušený zahradník.

Tajemství bohaté úrody se ukrývá v droždí

Uvnitř této oblíbené kuchyňské ingredience se nachází především bohatý zdroj bílkovin. Ovšem pro rostliny jsou mnohem podstatnější vitaminy skupiny B. A to především vitamin B1 (thiamin), vitamin B2 (riboflavin) a vitamin B3 (niacin). A nesmíme zapomenout ani na významný obsah chrómu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A jak droždí pro rajčata správně použít? Stačí vsadit na tu správnou koncentraci. Smíchejte 10 gramů sušeného droždí se třemi polévkovými lžícemi cukru. A to vše nasypte do deseti litrů vody. Dobře promíchejte a nechte 2-3 hodiny na slunci kvasit. Hotové hnojivo nařeďte vodou v poměru 1:10 a můžete použít na zálivku.

Zalévejte každé dva týdny, vyplatí se to

Až do konce období vegetace byste měli hnojení droždím svým keříkům dopřávat nejméně dvakrát do měsíce. Aplikujte ho na prohřátou a mírně vlhkou půdu, jedině tak budou moci rostliny využít všechny živiny. Zralé plody se vám pak odvděčí skvělou chutí, ale také vysokým obsahem cenných látek, jako jsou vitamíny C, B, E, ale i draslík a karoten či antioxidant lykopen.

iZdroj fotografie: Pixabay

A nikdy nezalévejte během dne. Kořeny se totiž poté snadno přehřejí a hynou. Mnohem lepší je pro zálivku brzké ráno nebo naopak pozdní večer. Chcete-li minimalizovat odpar vláhy ze záhonku, pak mezi rajčata rozhoďte vhodný mulč. Hodí se především posečená tráva nebo jiné rostlinné zbytky.

Pokud se setkáte s plísní u rajčat, zakročte včas
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články