Zapomenutý recept na hnůj pro jahody. Dopřejte jim ho v době květu a získejte až 1,5 kg sklizně z každého m²

                   

Nejčastěji se na našich zahradách vyskytuje kulturní forma jahodníku, jež se nazývá jahodník velkoplodý (Fragaria annanassa). Ovšem mnohde mu zdatně sekunduje i jahodník obecný (Fragaria vesca), obecně známý též jako lesní jahoda. Pokud však jde o hnojení, nejsou mezi těmito dvěma formami významné rozdíly. Ba naopak – oběma jim nejvíce prospěje jedna surovina – slepičí hnůj.

Hnojení jahod slepičím hnojem

Výhodou tohoto postupu je v dnešní době to, že si ho mohou dopřát i lidé, kteří slepice na své zahradě nechovají. A to díky jeho zpracování průmyslovými závody. Dnes totiž není problém sehnat i snadno dostupný slepičí hnůj v granulované formě, který lze uskladnit třeba i v paneláku a použít ho pro hnojení jahod v truhlících. Pro vyživování jahod je však třeba uplatnit jeden specifický postup.

Zatímco většině plodin nevadí, když se hnůj zapracovává do zeminy v granulovaném stavu, jahodníky dokážou většinu jeho složek využít ve chvíli, kdy je jim podáván v tekutém stavu. V takovém případě přechází přímo do rostlinných pletiv a stará se nejenom o rychlý růst rostliny, ale také o množství výživových látek v plodech. Jde například o:

  • vitamín C,
  • vitaminy skupiny B (např. kyselinu listovou nebo také riboflavin a pyridoxin),
  • betakaroten (provitamín A),
  • vitamin E,
  • mangan
  • a draslík.

Jak namíchat hnůj pro jahody

Vezměte obyčejnou zavařovací sklenici o objemu jednoho litru a naplňte ji granulovaným slepičím hnojem. Poté toto množství nasypte do 10 litrů čisté vody, rozmíchejte a nechte rozpustit. To bude trvat asi dvě hodiny, takže celý proces určitě neuspěchejte. Po této době roztok znovu promíchejte. Protože by však byl pro jahody ještě stále příliš koncentrovaný, budete ho muset naředit ještě jednou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Každý litr tohoto roztoku proto nařeďte ještě 10 litry vody a teprve tento roztok použijte k zálivce. Jahody zalijte v okamžiku, kdy budou co nejvíce obaleny květy. Ale pozor – nikdy neaplikujte slepičí hnůj na suchou zeminu. I v takto naředěném stavu byste totiž mohli jahodám popálit kořeny. Vždy proto zeminu alespoň jemně navlhčete obyčejnou vodou, než přistoupíte ke hnojení. Můžete také zalévat po dešti.

Další tipy pro péči o jahody

Pokud jste teprve na začátku sezóny, pak toto hnojivo aplikujte už ve chvíli, kdy se jahodníkům na záhonu začnou vyvíjet první listy. Poté připravte další dávku hnojiva právě na období květu. Jahody také nikdy nepěstujte v blízkosti rostlin jako jsou maliny, vlašské ořešáky a černý rybíz. Ty totiž mají tendenci vytvářet příliš velký a mohutný kořenový systém, který by mohl vašim jahodníkům snadno odebírat tolik potřebnou výživu.

Jaké jsou vaše tipy pro pěstování jahod?

Podívejte se na další tipy pro vypěstování bohaté úrody jahod
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články