Vylepšete tekuté hnojivo z banánových slupek navíc citronem. Brilantně vyživí a zahustí všechny sazenice rajčat

                   

Hnojení s pomocí banánových slupek je jednoduché, ekologické a cenově dostupné. Existuje několik způsobů, jak připravit toto přírodní a účinné hnojivo pro rostliny, stačí si vybrat ten správný. A proč se do něj vlastně pustit? Banánová slupka totiž obsahuje mnohé důležité stopové prvky jako například hořčík, fosfor a draslík. Díky tomu toto hnojení pomáhá posilovat kořeny rostlin a také skvěle podpořit jejich růst a kvetení.

Výhody banánového hnojení pro rajčata

A proč se tento typ výživy hodí pro sazenice rajčat? Především proto, že dokáže na rozdíl od běžně dostupných umělých hnojiv uvolňovat živiny do substrátu jemně a postupně. Jakékoliv riziko poškození mladých sazenic je tak zcela minimalizováno. Rovněž působí proti původcům obávaných chorob jako je:

  • plíseň bramborová vyskytující se na bramborách a rajčatech
  • nebo plíseň šedá, jež se objevuje také na paprikách a tykvovité zelenině s jednou slupkou (okurka, cuketa, dýně).

Příprava tekutého hnojení z banánu

Rajče jedlé, které můžete znát též pod odborným jménem lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.) v mladém věku preferuje především tekuté hnojení. A jak si ho připravit?

  • Vezměte asi 500 gramů dobře omytých banánových slupek.
  • Rozdrťte je v mixéru nebo mlýnku na kávu.
  • Poté vzniklou kaši přelijte do litrové nádoby a zalijte studenou vodou až po okraj.
  • Nechte tekutinu vyluhovat 2-3 dny.
  • Poté ji propasírujte přes síto a přidejte do ní půl lžičky kyseliny citronové.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Používejte v množství jedné lžíce na rostlinu, a to každých 14 dní až do doby, než sazenice začnou nasazovat na plody. Poté je nutné začít do substrátu přimíchávat ještě dřevěný popel nebo jiné obdobné hnojivo, které zaručí, že budou vaše dozrálá rajčata plná chuti i vitamínů, jako jsou například C, B, E nebo minerály jako draslík či antioxidanty v čele s karotenem, lykopenem, zeaxanthinem a luteinem.

Hnojivo se hodí i při výsadbě

Chystáte už svá rajčata vysazovat ven? Anebo jste to už udělali a chcete mít jistotu, že vše proběhne přesně tak, jak má? Pak nalijte dvě lžíce banánového hnojiva s kyselinou citronovou přímo do výsadbové jamky anebo stejné množství rozpusťte v litrové konvi a zalijte již zasazené rostliny. Uvidíte, jak se bude vašim rostlinkám skvěle dařit. A stejné hnojivo lze použít i na jahody, mrkev, a okurky.

Pořizujete si letos rajčata na trhu a nemůžete se rozhodnout, kterou odrůdu vybrat? Pak si zkuste vybrat některou z těchto oblíbených:

  • nepraskavá rajčata – Ateron F1, Pedro F1, Start F1, Tornádo F1,
  • cherry – Pollicino, Goldkrone, Duo, Radana, Perun, Rubínek,
  • masitá rajčata: Beefsteak, Pavlína, Býčí srdce,
  • balkonovky – Tumbling Tom Red, Aztek, Vilma.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Banánové hnojivo pro výživu kvetoucích rostlin

Na parapet položte noviny nebo papírové ručníky a banánové slupky na nich usušte (pokládejte je vnitřní stranou nahoru). Celý proces lze urychlit i v sušičce na ovoce nebo v troubě. Usušené slupky rozdrťte v mixéru nebo v hmoždíři a hotový prášek přesypte do dobře těsnící skleněné nádoby s víkem. Skladujte jej vždy na suchém místě, nikoli v chladných prostorách s vysokou vlhkostí.

A jak toto hnojivo používat? Chcete-li svá starší rajčata přihnojit, pak prášek jednoduše nasypte na povrch půdy a poté dobře zalijte vodou. Tento postup aplikujte jednou za měsíc – sušené banánové slupky obsahují značné množství živin, které se do půdy uvolňují postupně, takže častější opakování opravdu není potřeba. Naopak – rajčata byste mohli snadno přehnojit, což by vám k lepší úrodě nepomohlo, spíše naopak.

Jak hnojíte svá rajčata na zahradě vy?

Při péči o rajčata využijete i jedlou sodu, uplatníte ji například na plíseň
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články