Hořčice je zázračným zahradním pomocníkem. Zajistí kompletní ochranu rajčat, paprik, kapusty, jahod i salátu

                   

V sezóně používáme semínka hořčice jako oblíbenou přísadu do okurek, případně z nich připravujeme oblíbené dochucovadlo. Ovšem až zjistíte, jak velké přínosy pro vás může mít tato nenápadná ingredience v zahradě, zaručeně si ji nakoupíte do zásoby. Jde totiž doslova o poklad, na který milovníci ekologie nedají dopustit.

Hořčičný prášek nahradí v zahradě chemii

Stačí vzít semínka hořčice a rozemlít je na co nejjemnější konzistenci. Zvládnete to v jakémkoliv mlýnku, ale pozor po otevření. Někdy může být prášek natolik jemný, že se snadno dostane do očí či nosu, a to by bylo doopravdy nepříjemné. Na zahradě však tento efekt dokáže odpudit nejednoho zákeřného škůdce (kupříkladu mandelinky, mšice, obaleče apod.).

iZdroj fotografie: Unsplash

Řeč je zejména o slimácích. Také vám tito protivníci dokážou udělat na záhoncích s rajčaty, paprikami, kapustou, jahodami nebo třeba salátem pořádnou paseku? Nemazlete se s nimi a nasypte jim do cesty právě prášek z hořčice. Přes takovou bariéru se jednoduše nedostanou (jen dbejte na to, aby byl hořčičný pás dostatečně široký, a obnovujte ho po každém dešti).

Pro slimáky je hořčice toxická, rostlinám nevadí

Ale ve hře není jen boj proti slimákům. Potýkáte se s mandelinkami bramborovými, mšicemi nebo třeba obaleči? Nezáleží na tom, jaký škůdce si udělal z vaší zahrady otevřený bufet, postřik z hořčice ho zaručeně vypudí. A jeho příprava přitom není vůbec složitá, hotovo budete mít za pár minut a vystačíte si jen s běžnými kuchyňskými ingrediencemi (tedy skoro).

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Potřebujete dvě lžíce hořčičného prášku, který rozmícháte v pěti litrech vody. Aby byl postřik ještě účinnější, přidejte 100 ml běžného kuchyňského octa a 40 gramů dehtového mýdla. Chtějte takové, které obsahuje přírodní březový dehet (seženete ho v obchodech s přírodní kosmetikou). Vše dohromady promíchejte a aplikujte jako postřik. Uvidíte, že se hmyz raději odstěhuje k sousedům.

Zakonzervujte si rajčata díky hořčici

Ale to stále ještě není vše. Potýkáte se s velkou úrodou rajčat a nevíte, co s nimi? Zachovejte je dlouho čerstvá jednoduše tak, že je naskládáte do dobře uzavíratelné sklenice a prosypete je hořčičným práškem. Pak už jen stačí dobře uzavřít a otočit dnem vzhůru. Tato ingredience se postará o všechny bakterie a patogeny a rajčata zůstanou perfektně čerstvá i několik týdnů. Od prášku je poté jen jednoduše omyjete.

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články